Miau.bg»Статии»Живини»Застрашените египетски лешояди пак кръжат в Кресненския пролом

Застрашените египетски лешояди пак кръжат в Кресненския пролом

Кристина ЧерниковаКристина Черникова
Администратор
2k
египетски лешояди
Универсална четка за косми за прахосмукачка
Практичен аксесоар за вашия дом:
Универсална четка за косми за прахосмукачка
26.00 лв.

Птици от вида египетски лешояд пак бяха забелязани в Кресненския пролом. Това информира Надя Вангелова от Фонда за дивата флора и фауна (ФДФФ), която беше цитирана от БТА. Египетският лешояд се явява гнездящ вид за страната, чиято популация сериозно намалява.

От 50-60 двойки през 2000 година видът е представен само от 22-23 гнездящи двойки днес, заяви г-жа Вангелова.

По думите ѝ намаляването на популацията се наблюдава не само у нас, но и по света. Ето защо през 2007 година тази птица е регистрирана като застрашена в списъка, където присъстват световно застрашени представители на животинския свят. Причините за негативната тенденция обаче са комплекси.

Според специалистите последната двойка египетски лешояди в Югозападна България е гнездяла край село Илинденци преди повече от десет години. След това по някакви причини женската птица е изчезнала, а няколко години по-късно мъжкият екземпляр също повече не се появява.

Сега обаче учените пак забелязват два възрастни представителя на вида в района на Кресненския пролом и то на площадката за подхранване на лешояди край село Ракитна.

Експертите предполагат, че гнездящи екземпляри от съседни на България страни са загубили партньорите си и в момента са в търсене на места, където редовно да откриват храна. Тя е необходима на пернатите, тъй като им предстои миграция към Африка.

Египетските лешояди са дневни грабливи птици, достигащи тегло между 1.5 и 3 килограма. Оперението им е обагрено в кремави тонове, като при по-младите оцветяването е сравнително по-тъмно. Египетският лешояд обитава страни от Европа, Африка и Азия. Може да се види в степи, пустини, полупустини, скалисти местности и други райони.

Има доста разнообразно меню, в което освен мърша присъстват още жаби, дребни костенурки и охлюви. Представителите на вида понякога нападат и изяждат яйцата на други птици, включително и на по-едри пернати като щрауса.

Египетските лешояди са моногамни животни. Ежегодно те отглеждат по едно люпило, като в мътенето на яйцата участва както мъжкият, така и женският екземпляр.

Facebook
Любими
Twitter
Pinterest