Според учени от университета в Токио в сутрешното пеене на петлите има строго регламентирана йерархия, съобщава научното списание Сайънтифик Рипортс. Резултатите от изследването на японските специалисти бе публикувано в научния журнал Кърънт Байолоджи.
Предишни проучвания установиха, че пеенето на петлите се регулира от вътрешен биологичен часовник на птиците. Отделно от това е известно, че животът на птиците протича при спазването на строга йерархия. Тя се изразява по различни начини.
Най-простият пример е редът, по който стадните птици се хранят, както и с това, че птиците, които се намират по-високо в социалната стълбица, могат да кълват стоящите по-долу.
Петлите имат по-висок социален рейтинг от кокошките. Те винаги се хранят първи, а отделно от това могат да контролират отделните членове на стадото си.
В изследването си японските учени са наблюдавали група пернати, в която имало двадесет кокошки и четири петела.
По време на проучването си експертите успели да установят, че петелът, който е най-високо в йерархията, винаги пее пръв в ранните сутрешни часове. В зависимост от мястото в йерархията пеят по ред вторият, третият и четвъртият.
Учените са открили също така, че ако мястото на върха на йерархичната стълбица бъде овакантено, то веднага бива заемано, включително правото да пее пръв, от петела, който стои на по-долното стъпало.
Йерархията се наблюдава при животинските видове, които водят стаден начин на живот. При тях всеки отделен индивид има определена роля и място в стълбицата.
Положението на едно животно в йерархията зависи от неговите размери, сила и опит. Преимуществото на йерархията се състои в това, че тя намалява агресията между индивидите, свързана с разпределението на храната, търсенето на полов партньор или места за отглеждане на потомство.
При кокошките йерархичната структура е линейна и е известна с израза ред на кълване. В този ред кокошката, която кълве всички останали, се означава като алфа индивид.
Следващата кокошка в йерархията се означава като бета и т.н. Индивидът, когото кълват всички останали кокошки, се нарича омега.