Miau.bg»Статии»Живини»И маймуните обичат да се наливат с алкохол

И маймуните обичат да се наливат с алкохол

Кристина ЧерниковаКристина Черникова
Администратор
2k
Пияна маймуна
Универсална четка за косми за прахосмукачка
Практичен аксесоар за вашия дом:
Универсална четка за косми за прахосмукачка
26.00 лв.

Изследователи документираха как диви шимпанзета консумират ферментирал палмов сок в Гвинея. Те успяват да се докопат до алкохолната напитка с помощта на своеобразна гъба, която правят от листа, предава Би Би Си.

След консумацията с ферментиралия палмов сок почерпените екземпляри демонстрирали некординирани движения, дължащи се на опиянение. Според учените при големите африкански маймуни и човеците се наблюдава генетична мутация, благодарение на която могат да преработват успешно алкохола.

Науката и преди беше наясно, че шимпанзетата похапват ферментирали плодове, източник на етанол. От новото проучване обаче става ясно, че шимпанзетата в дивата природа имат желание да консумират алкохол и то многократно.

Изследването е направено от д-р Кимбърли Хокингс от Оксфорд Брукс и нейния екип. За неговите цели в продължение на седемнадесет години учените извършвали наблюдения в Босу, Гвинея. Там местното население събира сок от вид палма. Хората се сдобиват със сока на растението, като пробиват неговото стебло, закрепят за него специален съд и го покриват с листа. Много скоро така добитата течност ферментира и се образува етанол.

Шимпанзетата от своя страна също са открили специфичните свойства на сока от растението и са си изработили техника, с която да си го набавят. Те правят своеобразна гъба от сдъвкани листа, която потапят в съдовете, където хората са оставили сока да ферментира. После те дъвчат гъбата и започват да се опияняват от действието на ферментиралата напитка. Изследователите документирали повече от петдесет подобни случая.

Интересно е, че в подобни акции се включвали много маймуни наведнъж. Имало както мъжки екземпляри, така и женски. Участниците в почерпката били на различна възраст. Всъщност само маймуните под 3-годишна възраст не се включвали в забавата, тъй като не били усвоили още техниката, с която по-големите си правят гъби.

Оказва се, че любовта на маймуните към алкохола е известна на учените отдавна. Тя предизвиква голям интерес у експертите и е обект на много изследвания. Така например преди година стана ясно, че в САЩ са отделили цели 3.2 милиона за изследване на пияни маймуни. Идеята на учените беше да се установи как влияе прекомерният прием на алкохол върху мускулите на приматите.

Facebook
Любими
Twitter
Pinterest