Miau.bg»Статии»Кучета»Хранене и Отглеждане»Отглеждане на котка и доберман заедно - възможно ли е?

Отглеждане на котка и доберман заедно - възможно ли е?

Отглеждане на котка и доберман заедно - възможно ли е?

Да, отглеждането на котка и доберман заедно е възможно, особено ако доберманът е добре социализиран и обучен да приема други животни. Доберманите са известни с лоялност, интелигентност и способността да се обучават лесно. Те могат да бъдат много лоялни и защитни към семейството си, включително и към други домашни любимци.

Важно е да се има предвид, че всеки доберман има индивидуален характер, и докато някои могат да бъдат дружелюбни и да се справят добре с котки, други могат да са по-доминиращи и да гонят малки животни. Затова е от съществено значение да се наблюдава внимателно взаимодействието между котката и добермана, особено в началото, и да се осигури подходяща социализация и обучение.

Също така, редовните упражнения и активният начин на живот са важни за доберманите, тъй като те имат високи енергийни нива и се нуждаят от достатъчно стимулация, за да останат щастливи и здрави. Ако може да се осигури подходяща среда и внимание към нуждите и на двете животни, те могат да съжителстват хармонично.

Подходите за приучаване на малко куче и възрастен доберман за живот с котка са различни. Нека разгледаме и двете стратегии, за да знаете как най-добре да социализирате домашните си любимци.

Социализация на малък доберман с котки

Първата година в живота на всяко куче, независимо от породата, е най-важната и това със сигурност важи за доберманите. Това е времевата рамка, когато навиците, тревогите и поведението се формират или затвърждават. Ако вашият доберман не е срещал никакви животни през първата си година от живота си, той вероятно ще реагира зле, когато ги срещне по-късно. Ако вашият доберман е в първата година от живота си, докато четете това, поздравления!

Вие сте във възможно най-добрата позиция, за да сте сигурни, че можете да научите вашия любимец да бъде много нежен с всички животни, включително котките. Ключът тук е внимателната социализация с възможно най-много нови преживявания (и животни). Никога не пропускайте възможност да доведете кучето си на събирания, където може да присъстват нови хора, деца, други кучета или други животни.

Ключови моменти за запознаване на млад доберман с котка

- Спокойна среда при първата среща: Бъдете внимателни при първата среща на вашата котка и малкото кученце. Предотвратете прекалено голямото внимание от страна на добермана към вашата котка. Малките кучета са любопитни, а котките не обичат досадници.

- Зони за отстъпление: Уверете се, че и котката, и кучето имат начини да се отдалечат от срещата, ако стане твърде тежка за тях. Ако някое от животните бъде претоварено и не може да избяга, това вероятно ще нанесе трайни щети на връзката между двете животни.

- Наблюдавайте през цялото време: Много е важно поне първите няколко пъти, когато вашият доберман и котката ви се срещат, да следите взаимоотношенията им внимателно. Агресия в самото начало, може да навреди на взаимоотношенията им в бъдеще.

Дръжте кучето си на каишка, за да можете да го дръпнете, ако нещата станат твърде груби.

Котките разбират ли се с добермани

- Положително преживяване: Направете всичко възможно, за да запазите това преживяване положително. Искате кучето ви да расте с положителни чувства, когато види котката ви. Лакомствата и допълнителните похвали вършат чудеса.

Среща на възрастен доберман с котка

Запознаването на възрастен доберман с котка за първи път може да бъде малко по-предизвикателно. Това е така, защото вашето куче вероятно вече е формирало мнение и чувства към малките космати животни. Ако тези чувства не са благоприятни за добри отношения между него и котката, може да има много проблеми да ги накарате да се наслаждават на компанията си.

Колко предпазливо и бавно ще продължите да запознавате своя възрастен доберман с вашата котка, трябва да се основава на това колко близо смятате, че вашето куче е до приемането на котката и нейната компания. Ако кучето ви мрази котките и се опитвате да постигнете значителна промяна в поведението, трябва да продължите с възможно най-голямо внимание (и възможно най-бавно), тъй като това ще бъде най-трудното за справяне. Ако вашият възрастен доберман просто не е виждал котка отблизо преди, но е нежен с други малки космати животни, тогава е вероятно да постигнете успех, като преминете през някои от етапи на социализацията по-бързо.

- Излагайте ги на миризмата на другия. Излагането на вашия доберман и котка един на друг само чрез аромат е много по-малко интензивно от лична среща. Така че започнете, като поставите вашето куче и котка в отделни стаи едно от друго, където могат да се миришат взаимно под вратата, например. Правете това няколко дни. След това сложете една от старите си тениски в леглото с котката си за една нощ. На следващия ден го сложете в леглото с вашия доберман. Когато подуши дрехата, похвалете го, почерпете го и създайте цялостно положително преживяване.

- Редувайте стаите им. След като свикнат донякъде с аромата на другия, опитайте да смените стаите на двете животни за следващите ден-два. По този начин всяко животно е допълнително изложено на миризмата на другото. Не забравяйте да поддържате положително преживяване. Направете смяната на стаите забавна с игри, лакомства и похвали!

- Въведете ги през бариера. Следващата стъпка е най-накрая да им позволите да се видят, но се уверете, че има някаква преграда между тях. Разполагането на кучето ви в стая с прозрачна врата за деца или кучешка врата, която го държи вътре, а котката ви навън, е чудесна първа стъпка. Ще могат да се виждат и да се подушват. Позволете на вашия доберман да вижда котката, но не наблягайте твърде много на присъствието ѝ. Искате присъствието на котката да не е голям проблем в крайна сметка, така че не го правете сега. Например, играйте на топка с кучето си в стаята, докато котката ви минава отвън.

Добермани

- Представете ги лично без бариери. Последната стъпка е да ги въведете в стая без бариера. Ако всичко е минало гладко до този момент, тази стъпка трябва да е доста безпроблемна. Дръжте кучето си на каишка, за да можете да го издърпате, ако има проблеми, и се уверете, че котката винаги има начин да избяга от ситуацията. Започнете с котката от разстояние и след това направете почивка. При всяка следваща сесия позволявайте на котката да се приближи, докато не получи пълен поздрав лице в лице. Не забравяйте да хвалите кучето си много. Внимавайте кучето да не нарани случайно котката, като я удря с лапи (което е обичайно за доберманите). Ако наистина се притеснявате, можете да вземете на кучето си намордник, който да носи за първите няколко срещи.

Повечето добермани няма да имат нужда да преминават през всяка стъпка, изброена по-горе, в толкова подробности и внимателна прогресия. Горните стъпки са чудесни, ако имате доберман, който е необичайно агресивен към малки животни, но повечето кучета ще могат да преминат през тези стъпки за ден или два. Не се страхувайте да промените стъпките по-горе, за да отговарят най-добре на вашата ситуация.

Ако вашият доберман е куче спасител или куче, чиято история не ви е ясна, най-добре е да приемете най-лошото и да предприемете всяка от тези стъпки внимателно и бавно. Доберман, чийто произход не знаете, може да се държи добре с котка в една минута, но да я нападне в следващата. Така че продължете с повишено внимание, ако това е вашата ситуация.

Признаци на агресия към котката

Ще искате да знаете как изглеждат признаците на агресия при вашето куче, така че ако ги забележите, докато преминавате през процеса на запознаване с котката, можете да забавите всичко, да направите стъпка или две назад или да спрете напълно.

Признаци на агресия според езика тялото на кучетата:

- Втвърдена поза на тялото.

- Вдигната козината на гърба.

- Ниско ръмжене.

- Изправени уши и/или опашка.

Ако забележите признаци на агресия като тези, това означава, че трябва да забавите нещата и да направите още по-внимателно представяне. Може би дори да се върнете една-две стъпки назад. Например, ако сте видели агресия при първата им среща лице в лице, може би е най-добре да се върнете към представянето само чрез аромат за известно време, преди да опитате отново.

Спокойствието и хладнокръвието са сред най-важните неща, които можете да направите, за да премахнете или обезсърчите агресията между вашия доберман и котка. Повечето животни обикновено могат да усетят страха и безпокойството на хората, така че ако се чувствате притеснени или стресирани, докато вашият доберман общува с други домашни любимци, той ще го забележи – и вероятно ще реагира по начин, противоположен на това, което бихте искали.

Facebook
Любими
Twitter
Pinterest