Загубата на козина при домашните животни е процес, наречен линеене. Този процес е естествен, но понякога стопаните се притесняват от снопчетата козина, която намират из дома. За да не съществуват излишни тревоги, но и да не се пропусне някое заболяване, което има за симптом падане на козината на кучето, е нужна базова информация за процеса.
Причини за смяна на козината на кучето
Болшинството породи сменят козината си два пъти в годината, като най-силно и забележимо е линеенето през пролетта. Тогава козината може да пада и на снопове.
Четириногите ни лаещи питомци обикновено имат по-дебело кожухче през зимата. Щом времето се затопли, те вече не се нуждаят от него и започват да се освобождават чрез линеене.
Някои породи задържат по-дълго дебелото си кожухче заради по-плътния подкосъм. Затова в този период се нуждаят от повече грижи за козината. Това са породите: коли, лабрадор ретривър, корги, шпаньолите и териерите. Подкосъмът при тях служи като изолатор при ниски и високи температури и затова в преходния сезон отделят повече косми.
Как да разберем скубе ли се кучето повече от нормалното
Трябва да се прави ясна разлика между естествената загуба на козина през преходния сезон и болестни състояния, водещи до такъв развой.
При здраво животно снопчетата козина са само по пода, а при болестно състояние обикновено се забелязват плешиви петна по различни части на тялото - гърба, лапичките и други. На голото място кожата обикновено е суха и груба. Алергиите, кожните инфекции, паразитите, лошото хранене, болестите са причина за такъв тип падане на козината на кучето.
Грижи за козината в периоди на линеене
При пролетното линеене на козината на кучето най-важна част от грижата е редовното сресване на кучето, поне веднъж на ден. Така то се освобождава от мъртвите вече косми и ще попречи на образуване на снопчета козина, която пречи и води до сърбежи.
Бръсненето на породите с гъст подкосъм не се препоръчва. Това пречи на животното да се стопли или охлади.
При съмнение, че проблемът с многото падаща козина на кучето през пролетта не се дължи само на преходния сезон, трябва да се направи консултация с ветеринарен специалист.