Miau.bg»Статии»Котки»Хранене и Отглеждане»В студеното време: коя температура е твърде ниска за котките

В студеното време: коя температура е твърде ниска за котките

В студеното време: коя температура е твърде ниска за котките

Ниските температури и дългите нощи се отразяват по особен начин на тялото и поведението на котките. Дори животни, които рядко подават носа си навън, преминават към „зимен режим“. Ще ви разкажем как котките реагират на зимата и ще дадем препоръки, които да помогнат на вашия домашен любимец да остане здрав през студените месеци.

Поведение на котките през зимата

С намаляването на дневната светлина активността на котките намалява. Те акумулират сила и енергия за загряване на тялото. Те се движат по-малко и спят повече, стават спокойни и за да намалят загубата на топлина, се свиват на топка и се покриват с топлата опашка.

Хранене на котките през зимата

Подкожната мазнина помага на котките да се борят със студа, така че през зимните месеци апетитът им се подобрява - домашните любимци ядат повече и наддават значително на тегло. Основната задача на грижовния собственик е да не следва примера на животното, да поддържа баланс в диетата на домашния любимец и да не го прехранва. Затлъстяването води до не по-малко проблеми от недохранването. През зимата добрата козина е особено важна за котките, така че е препоръчително да се въведат допълнителни мастни киселини в диетата, например рибено масло, витамини Е и В комплекс.

Допустима минимална температура за котките през зимата

Всяко животно има собствена допустима температурна граница и зависи от породата, състоянието на козината, подкожната мазнина и здравето. Има породи, котки които понасят -30 °C, а има и такива, за които -5 °C (например безкосмести и гладкокосмести) е смъртоносна температура. Фактори като влага и силен вятър също играят важна роля - те засилват ефекта на студа върху тялото на животното.

Комфортната домашна температура за котки е +20-25 °C.

Как да предпазим котката от изстиване?

Измръзнала котка

На котка е студено, ако трепери или има студени лапи, които се опитва да притисне възможно най-плътно към себе си.

Не позволявайте на вашия домашен любимец да лежи на студени места и течения и минимизирайте престоя му навън, а при минусови температури е по-добре да не го оставяте да напуска къщата.

Не само одеялата и радиаторите ще помогнат на вашата котка да остане топла, но и отопляемите постелки. Те се предлагат в няколко вида:

- електрически;

- килими, които се нагряват само когато животното лежи върху тях и осъществява контакт със собственото си тегло;

- килими, които първо трябва да се нагреят в микровълнова фурна; в зависимост от модела, те дават топлина на котката за 10-72 часа.

Заболявания на котките вследствие на студа

Студът, влагата и теченията намаляват имунитета на котките, така че вашият домашен любимец може лесно да хване настинка или цистит. Ако котката прекарва много време навън против волята си, последствията могат да бъдат много по-сериозни: хипотермия или измръзване.

Мултивитамините за котки ще помогнат за укрепване на имунитета и здравето, животните, които се хранят с естествена храна, се нуждаят особено от тях. Котката също ще каже „благодаря“ за зелена свежа трева, свежи кълнове от пшеница и овес. През зимата „зеленините“ могат да бъдат закупени в магазин за домашни любимци или да се отглеждат в саксия. Освен, че билката попълва недостига на витамини, тя помага и за премахване на космените топки от храносмилателния тракт.

Хипотермия при котките

Податливи са котки, които прекарват много време навън без подслон или движение. Когато настъпи хипотермия, телесната температура става по-ниска от необходимата за поддържане на нормалното функциониране на тялото.

Симптоми: студени тръпки, слабост, апатия, телесна температура под 36 °C (нормална температура на котката 38-39 °C). При тежка хипотермия мускулите замръзват, сърдечният ритъм и дишането се забавят и котката спира да реагира на стимули. В напреднали случаи хипотермията води до колапс и кома.

Първа помощ на мръзнеща в студа котка. Животното трябва спешно да се затопли. При лека хипотермия покрийте с одеяла; при тежка хипотермия увийте главата си поставете върху тялото си грейка или бутилка топла вода.

Измръзване при котките

Най-чувствителни към ниски температури са възглавничките на лапите, опашката и върховете на ушите. Повърхностното измръзване засяга кожата и подкожните тъкани. Кожата на измръзналите места става бледа поради лошо кръвообращение. При повърхностно измръзване можете да използвате специален балсам от ветеринарната аптека, не забравяйте да защитите засегнатата област от облизване, например със защитна яка.

Как да помогнем на котките през зимата

Когато кръвообращението се възстанови, зоните се зачервяват и подуват, а кожата се лющи. Тежкото измръзване причинява мехури с бистра или млечна течност. Мехури, съдържащи бистра течност, трябва да се отворят и да се приложи антипростагландин, като сок от алое вера. При силно измръзване трябва да потърсите квалифицирана помощ от ветеринарен лекар.

Дълбокото измръзване на котките в ниските температури води до некроза (смърт) на тъканите: кожата, подкожните тъкани, мускулите умират, а в особено тежки случаи са засегнати сухожилията и костите. При дълбоко измръзване се образуват мехури с кръв, които в рамките на две седмици се превръщат в черни струпеи. Ако измръзналото място запазва чувствителност и нормален цвят на кожата, а при натиск върху кожата остава трапчинка - не е толкова лошо. Ако кожата се чувства дървесна на допир, има мехури - това е признак на тъканна некроза.

Първа помощ. Измръзналите места в никакъв случай не трябва да се търкат, особено със сняг, за да не се увреди допълнително кожата и да се предизвика инфекция. Засегнатото място трябва бързо да се затопли, като това може да се направи с парцал, напоен с топла (не гореща! ) вода, като кожата се разтрива и масажира леко, като процедурата се извършва до зачервяване на кожата. След това подсушете мястото и нанесете хлабава превръзка.

Мехури с кръв на измръзнала котка не трябва да се пипат! В този случай на животното се предписват нестероидни противовъзпалителни средства, лекарства за подобряване на кръвообращението и антибиотици за предотвратяване на инфекции. Мъртвата тъкан се отстранява хирургично.

Полезни съвети при отглеждане на котки през зимата

- Укрепете храненето на котката през зимата и увеличете съдържанието на протеини в него;

- Покрийте камини, нагреватели, радиатори с екрани, за да предпазите котката от подпалване, електрически кабели и изгаряния;

- Водата и храната не трябва да замръзват, давайте само пресни. През зимата не е препоръчително да използвате метални купи;

- Ако дворна котка, тя трябва да има уединено място, защитено от вятър и студ. Подслонът (къщата) трябва да е с такъв размер, че котката да може да се разтегне в целия си ръст, но не прекалено голяма, в противен случай няма да задържа топлина. Подът трябва да бъде повдигнат и покрит с одеяла или слама. Покрийте покрива и вратата с водоустойчива пластмаса. С подходящите зимни грижи за котките, вашата писана няма да студува през зимата.

Facebook
Любими
Twitter
Pinterest