Тъжната истина е, че по света най-обичаните и красиви видове са изтребвани от широко разпространени и опасни престъпни организации, които няма да се спрат пред нищо, за да получат каквото искат. А това, което искат, са животински части и продукти, които противно на разбирането на нормалните хора, струват купища пари.
Има много синтетични заместители на материали като слонова кост и козина, които се придобиват, без да е нужно бруталното убийство на животно. Заместителите са толкова добри, че дори е сложно да се разпознае кой материал е натурален и кой синтетичен.
Нима няма други блюда на света, които да са толкова вкусни, като супата от перки на акули, та наистина трябва да обезобразяваме живи акули и да ги хвърляме обратно в океана на мъчителна смърт? Просто няма оправдание за количеството животни, които стават жертва на бракониерство ежегодно.
Въпреки това именно така се случва – те стават жертва на бракониерство. Например, само за 2011-та година е имало 13 мащабни конфискации на слонова кост, като количеството иззета слонова кост е 23 тона. Това се равнява на поне 2 500 слона. Доклад на ООН от 2010 година предполага, че горилите могат да изчезнат напълно от големите части на котловина Конго до средата на 2020 година.
Не само животните страдат – парковите рейнджъри биват убивани много често от бракониери, в опитите си да ги спрат. Локалната икономика на цели градове и села страда, когато достатъчно диви животни са изтребени, за да ги изключи от туристическите дестинации.
Корупцията и сплашването отслабват усилията на правоприлагащите органи. Не наблюдаваните диви животни и части от дивата природа увеличават риска от пандемии за човешкото здраве като птичи грип. Всеки, който е включен в ситуацията, страда от нея.
История на Световния ден за опазване на дивата природа
Призив за действие беше отправен от държавния секретар Хилари Клинтън през 2012 г. за повишаване на осведомеността и ангажиране на природозащитниците в Деня за опазване на дивата природа - 4 декември.
По време на събитието Трафик и опазване на дивата природа: призив за действие, което се проведе в Държавния департамент на 8 ноември 2012 година, министър Клинтън очерта стратегията на Белия дом за справяне с глобалния проблем с трафика на диви животни. Тези усилия се очертава да струват между 7 и 10 милиарда долара годишно.
„Дивата природа не може да бъде произведена. И щом изчезне, не може да се възобнови. Тези, които печелят от нея нелегално, не само подкопават нашите граници и нашата икономика, те истински крадат от следващото поколение“, каза тя.
Как да отпразнуваме Световния ден за опазване на дивата природа
Повишете осведомеността и допринесете за съхраняването и защитата на застрашени видове като слонове, носорози и тигри на уебсайта на Световния ден за опазване на дивата природа.
Този световен повод дава на всички възможността да научат повече за запазването на дивата природа и да бъдат част от решението на престъпленията срещу дивата природа. Включете се към хилядите други хора онлайн, които са поели обещание пред дивата природа.
Обещайте да научите повече за запазването на дивата природа, да разпространите информацията относно това колко е важно опазването на най-застрашените видове на нашата планета и въздействието на бракониерството върху околната среда.
Научете се как да станете отговорен потребител, за да спрете незаконната търговия с диви животни.
Също така можете да предприемете инициатива със щедро дарение за Световния фонд на дивата природа (WWF). Сто процента от всички дарения се използват за обучаване и екипиране на рейнджърите, които са защитници на дивата природа и често са единственото, което стои между малко тигърче или слонче и бракониерите.