Miau.bg»Статии»Рибки»Отглеждане на Рибки»Как да се грижим за рибки кои?

Как да се грижим за рибки кои?

Как да се грижим за рибки кои
Снимка: DuyCuong1080/pixabay.com

Макар за първи път за рибките кои да се споменава в Китай и то още през 4 в., популярността им се дължи на страната на Изгряващото Слънце, където през 19 в. хората забелязват неземната им хубост и започват да ги развъждат.

Като изключим пъстрите цветове и приликата със златните рибки, рибките кои в действителност изглеждат като обикновените шарани, от чието семейство и произхождат и въпреки че ги наричаме „рибки“, тяхната дължина може да достигне над 1 м. Най-голямата риба кои, за която знаем, е била с дължина на тялото от 120 см.

Рибките кои са доста издръжливи, но в аквариум можете да ги отглеждате само през първата година от живота им. След това непременно трябва да ги пуснете в някое декоративно езеро или друг вид водна градина. Кои са си езерни рибки.

Основното, което трябва да вземете предвид, ако решите да отглеждате кои в домашни условия, е, че трябва да разполагате с аквариум от поне 100 л. Това се дължи не само на факта, че самите „рибки“ са всъщност „риби“, но и поради спецификата на отделителната им система. Те нямат стомах, а само чревен тракт и изхвърлят във водата бързо и много отпадъци.

Редовната смяна на водата всяка седмица (половината от водата в аквариума трябва да се подмени с предварително престояла за 24 часа и на стайна температура чиста вода), в която се отглеждат риби кои, както и употребата на филтри за прочистване са неотложна необходимост, ако искате да отглеждате рибки Кои. Спокойно можем да кажем, че качеството на водата, в която виреят шаранчета, е от съществено значение за жизнеността им. Това важи и за момента, в който ще се наложи да ги прехвърлите в езеро/водна градина.

Температурата на водата, в която се отглеждат рибки кои трябва да е 10-24 градуса по Целзий и с неутрално Ph или най-много достигащо до 7, 5 Ph.

Друг важен момент при отглеждането на кои е, че те имат нужда от много кислород, както и че към водата им се добавя и сол, около 1 таблетка аквариумна сол на 10 л вода.

Висококачественият поточен филтър за аквариума (такъв, който не само изчиства отпадъците, но и има способността да разгражда азотните вещества) е от жизненоважно значение за шаранчетата, както и наличието на подходяща растителност. С цел елиминиране на цианобактериите, е важно да снабдите аквариума си и с UV лампа.

Много е важно когато настъпи момента за прехвърлянето на шаранчетата в декоративно езеро и водна градина да проверите дали условията в него са сходни с тези, в които са били отглеждани като аквариумни риби. Всяка рязка промяна в условията им и начин на отглеждане би могла да доведе до заболяването им или дори до смърт.

Рибките кои приличат на златните рибки
Снимка: imsogabriel/pixabay.com

По отношение на храненето на рибките кои няма да имате особени проблеми, защото подходяща за тях храна се продава във всеки магазин за рибки. Освен любители на растителна храна, шаранчетата обичат да си похапват и червеи, ларви, насекоми и ракообразни.

Спокойно можете да се радвате на красотата и екзотиката на рибките кои у дома в жилището си, но не забравяйте, че след първата или най-късно втората година от раждането им ще трябва да им осигурите достатъчно място, в което да прекарат старините си.

Facebook
Любими
Twitter
Pinterest