Идва момент в живота на непокътнато женско куче, когато то е готово за размножаване. Този период се нарича разгонване при кучето. Етапът на разгонване, наричан още еструс или сезон, има различни физически и поведенчески признаци.
Много от факторите на еструса като честота и продължителност зависят от възрастта и породата на вашето куче. Вашето куче може да има симптоми, които са специфични за него.
Еструсни цикли на кучета
Когато женските кучета навлязат в пубертета, те започват да имат естрален цикъл. Еструсният цикъл (наричан още полов цикъл) се състои от четири отделни етапа.
Това е нервно-хуморален верижен рефлекторен комплекс от морфологични и физиологични изменения в половите органи и целия организъм при женските бозайници. Проявява се с периодична изява на признаци, характеризиращи измененията в половата система и половото поведение на женските животни, позволяващо заплождането им и е в резултат на функционални изменения, които настъпват в много от системите на организма, включително и кората на главният мозък.
Еструсният цикъл се състои от четири отделни етапа. Това, което повечето хора наричат „разгонване“ или „влизане в сезона“, се отнася до етапите, наречени проеструс и еструс. Въпреки че може да има големи различия между кучетата, както в поведението, така и в резултатите от физическия преглед на всеки етап, разбирането на компонентите на естралния цикъл на кучето е полезно за хора, които планират да размножават. Може да бъде полезно и за онези, които искат да стерилизират кучето си, за да предотвратят бременност или бъдещи цикли на разгонване.
Кога започва разгонването и колко често се случва
Първото разгонване на кучето може да започне на възраст между 6 и 24 месеца, като по-малките породи, това се случва една идея по-рано от по-големите породи. Повечето кучета имат две разгонвания годишно или средно на всеки 5-11 месеца. Срещат се някои изключения от породата, като басенджи и тибетски мастиф, които обикновено се разгонват само веднъж годишно. Най-забележимият признак за разгонването на кучето е кървавото вагинално течение, което обикновено продължава между 14 и 21 дни.
Четирите етапа на естрален цикъл включват проеструс, еструс, диеструс и анеструс.
Проеструс
Естрогенът е хормон, произвеждан от яйчниците по време на проеструс и достига пик един до два дни преди следващия етап (еструс). Естрогенът, произведен на този етап, причинява изменения в половите органи. Кучетата ще бъдат привлекателни за други кучета и могат да демонстрират игриво поведение с мъжки кучета по време на този етап, но все още не са възприемчиви към развъждане. Този етап може да продължи средно между шест и единадесет дни.
Еструс
Еструсът започва, когато женската е възприемчива за размножаване. Еструсът обикновено започва с прилив на лутеинизиращ хормон (LH) поради намаляване на естрогена и увеличаване на прогестерона. Тези хормонални промени са това, което влияе върху възприемчивостта на женската към размножаване. Вагиналното течение може да се промени до цвят на слама, въпреки че съществуват много вариации между кучетата (зависи от размер, порода и др.). Еструсът обикновено продължава пет до девет дни, но може да варира между един и двадесет дни.
Диеструсът
Той започва, когато женската вече не показва признаци на еструс, като например изправяне, за да се качи. Характеризира се с повишаване на прогестерона, който достига пик 2-3 седмици след овулацията и след това се задържа на това повишено ниво за 1-2 седмици, преди бавно да намалее за 10-30 дни. Прогестеронът (хормонът за поддържане на бременност) ще се увеличи по време на този етап, независимо дали кучето е бременно или не. Диеструсът завършва, когато концентрациите на прогестерон се върнат към изходното ниво. По време на този етап женските кучета вече няма да бъдат привлекателни за мъжките, нито ще позволяват чифтосване. Външните полови органи са неразличими между диеструс и следващия етап, анеструс.
Анеструс
Анеструсът е етапът, в който кучето навлиза или в края на разгонващия си цикъл, или след като има вече родени кученца. През този етап нивата на прогестерон остават ниски. Има период след раждането или след нормален разгонващ цикъл, когато матката трябва да претърпи процес, наречен инволюция. Този процес възстановява матката, за да се подготви за повторение на цикъла на еструса и изисква около четири месеца, за да завърши.
Как можете да разберете, че кучето ви е разгонено
Кучешките феромони са неоткриваеми за хората, но има няколко други надеждни начина да разберете дали вашето куче е разгонено, включително:
- Физически промени: Може да забележите продължаващо подуване на вулвата, кърваво течение или дори промяна в цвета на вулвата (обикновено до сламено подобен оттенък). Вашето куче може също така да извие тялото си, когато се прилага натиск върху долната част на гърба му и може да забележите, че тя движи опашката си настрани;
- Промени в поведението: Подобно на ухажване поведение, често се инициира от женското куче и може да включва отделяне на феромони, вокализация, промени в позата, повишена физическа активност, уриниране в присъствието на мъжко куче или допускане на мъжки интерес (като например позволяване да подушат или оближете вулвата);
- Диагностично изследване: Вагиналната цитология (процедура, подобна на цитонамазка) е евтин, сравнително бърз инструмент за наблюдение, който може да се извърши амбулаторно с ветеринарен лекар.
Минават ли кучетата през менопауза
Кучетата не преминават през менопаузата. Тъй като техните репродуктивни цикли са различни от тези при хората, кучетата могат да продължат да се разгонват и впоследствие да забременеят през целият си живот, дори и в напреднала възраст. Докато репродуктивният цикъл на човека продължава средно 28 дни, кучетата са много по-различни. Женските кучета не правят цикъл всеки месец, а обикновено само веднъж или два пъти годишно. Средно кучетата се разгонват на всеки седем месеца.
Може да забележите обаче, че цикълът на вашето куче може да се случва по-рядко или продължителността изглежда по-дълга от едно разгонване до друго. Това е нормално при кучетата, когато остаряват. Но кучетата, които са спрели напълно да имат цикли, трябва да бъдат прегледани от ветеринарен лекар, тъй като това може да сигнализира за основно здравословно състояние или процес на метаболитно заболяване.
Как да предпазя кучето си от разгонване или забременяване
Ако не искате кучето ви да изпита цикли на разгонване или да забременее, най-добрата превенция е да го стерилизирате, което представлява хирургическа процедура за отстраняване на яйчниците и в много случаи на матката. Отстраняването на яйчниците предотвратява производството на естроген и прогестерон, което предотвратява разгонването. Стерилизацията също така предотвратява често срещана репродуктивна инфекция на матката, известна като пиометра, и в много случаи намалява риска от рак на млечната жлеза.