Miau.bg»Статии»Котки»Хранене и Отглеждане»Важни грижи за козината и кожа на котката

Важни грижи за козината и кожа на котката

Важни грижи за козината и кожа на котката

Козината на котките обикновено е блестяща, пухкава и мека. Тя не е само за красота, има няколко много важни функции за мъркащите домашни любимци. Тя ги предпазва от топлина, студ, вятър или дъжд.

Благодарение на козината, пухчовците получават информация за заобикалящия ги свят, защото тя действа като сензор. Освен това им помага да произвеждат някои жизненоважни хранителни вещества, като витамин D. Това показва, че грижата за котешката козина е важен елемент от цялостната грижа за домашния питомец.

Вярно е, че котката сама се грижи за чистотата на тялото си в границите на възможностите си. С помощта на грапавия си език тя постоянно измива всички части от тялото си, които достига. Тези самостоятелни грижи обаче съвсем не са достатъчни, особено когато става дума за дългокосмести породи.

Много е важно редовно да се преглежда кожата и козината, и ако се установи наличието на кожни изменения от рода на екземи, наранявания или паразити, да се вземат мерки за премахването им.

Необходимо е редовно да се разресва козината, като така се отстраняват полепналите частици и паразити, както и опадали при линеенето косми. По този начин се масажира кожата и се подобрява кръвоснабдяването.

Разчесване на котката

Разчесването трябва да става с мека четка, която може да бъде гумена или от естествена четина, или с гребен. Не бива да се използват пластмасови четки и гребени, защото те наелектризират козината.

При късокосместите породи котки, е достатъчно веднъж на 3-4 дни да се изчетква козината и да се изтрива с влажна кърпа с което да се отстранят ненужни наслагвания. Четкането и изтриването трябва да става само по посока на косъма.

Дългокосместите породи котки изискват по-големи грижи за котешката козина, които трябва да се полагат ежедневно. Преди да започне разресването, трябва да се провери за сплъстяване на космите, които да се отстранят.

След това козината се разресва първо с по-едър гребен, като се внимава да не се скубе, за да не се причинява болка. Следва изчеткване с по-гъст гребен и четка. Накрая котката се избърсва с влажна кърпа.

Редовното поддържане на котешката козина придава красив и пухкав вид на котето и подобрява общото му здравословно състояние.

Хранене на котка

Правилна диета на котката

При промени в козината, първото нещо, което следва да се обмисли е диетата. Котките се нуждаят от много повече протеини от кучетата. Те трябва да консумират и въглехидрати и мазнини, за да поддържат тялото си здраво, наред с козината.

Менюто с ниско съдържание на необходимите вещества и с некачествени храни, води до лошо качество на козината.

За лъскавата козина, може да се използват Омега-3 мастни киселини, които се съдържат в сьомгата или пък рибено масло.

Справяне с наднорменото тегло

Наред със здравословните проблеми, които възникват от излишните килограми, козината също може да пострада. При проблем с котешката козина, възникнал след повишаване на теглото на домашния питомец, трябва да се започне с корекция на диетата и преминаване към нискокалорична храна.

Проблеми с котешката козина

Проблеми с козината на котката може да възникнат и поради различни промени от биологично естество.

Смяна на козината при котките

Сезонната смяна на козината при котките е естествен процес. Това е техният начин да се справят с промяната на климата и да се подготвят за по-студените или по-топлите дни.

Козината на котката

В периодите, в които котката сменя козината си, грижите за нея трябва да бъдат по-интензивни. Най-важната задача тогава е ресането на котката няколко пъти на ден. По този начин се ускорява процеса на смяна на козината и се намалява вероятността котето да погълне част от излишните косми.

Козина без блясък

Липсата на блясък на котешката козина може да е знак, че домашният любимец не получава достатъчно витамини и хранителни вещества заедно с храната си. Затова, ако е необходимо, в менюто се включват хранителни добавки за котки, които ще помогнат за набавянето на веществата, които липсват.

Facebook
Любими
Twitter
Pinterest