Хималайските котки са сравнително нова порода, която бързо се налага сред любителите на мъркащите домашни любимци, защото е пухкава, сладка, има спокоен нрав, привързва се към стопаните и обича децата в дома.
Хималайките са и много красиви с дългата си копринена на допир козина, която е доста гъста и когато е добре разресана, стои прекрасно. Затова грижите около хималайското коте са важна част от цялостното отглеждане и съжителство с тези прекрасни домашни любимци, внасящи радост и много положителни емоции в дома.
На първо място сред грижите се налагат тези, които са свързани с козината на котката и това се установява веднага след като малкото създание се установи у дома. Гъстият подкосъм се заплита много бързо, тъй като котката хвърля често мъртви косми. Ако те не бъдат веднага премахнати със сресване, остават в козината, заплитат се и се получават фитили. Разплитането на фитилите е бавно и не винаги се приема добре от писанчето.
Ако фитилите не се разплетат веднага, около тях започват да се наслагват все повече косми и се образуват топки от козина. Когато се достигне до този момент, разресването е вече невъзможно и се налага отстраняване чрез изрязване до кожа. Получава се дупка в козината, която често е видима. Затова грижата за козината е всекидневно занимание за стопаните.
Разресването става с гребен с едри зъби. За свалянето на многото мъртви косми обаче е добре да се ползва фурминатор, а при нужда и спрей за разресване.
Къпането на котката е един от въпросите, които вълнуват всеки стопанин, предвид дългата козина. Тези котаци, за разлика от повечето останали породи котки, нямат такъв страх от водата и затова къпането при тях може да се прави по-често.
Обикновено веднъж месечно се смята за нормално, като задължително трябва да се ползва шампоан за домашни животни, а не този, който ползват стопаните. През зимата козина трябва да се подсуши добре не само с хавлия, но и с сешоар, за да не се простуди домашният питомец от мократа дълга козина.
Други редовни грижи за хималайската котка включват почистването на очите. Нуждата от тази грижа е почти всекидневна, защото заради дългата козина се събират много налепи в слъзните канали, които стават твърди и може да възпалят окото, ако не се премахват регулярно.
Изрязването на ноктите е грижа за котето, което се прави 2 пъти в месеца, както при останалите породи котки. Не по-често се почистват и ушите от събирането на восък в тях.
За хималайската котка е характерно това, че е склонна към затлъстяване, както и към леност заради спокойния си темперамент, затова е нужно да се стимулира да се движи повече. За целта играчките се явяват голяма помощ за стопанина. За хималайската котка се препоръчват интерактивни игри, движещи се играчки, цветни, които да събуждат нейния интерес и желание за игра.
Тази порода е прекрасна за отглеждане в апартамент и къща, по възможност с просторни помещения, за да не се създава стрес у домашния питомец от прекалено тесните пространства.
Не се препоръчва разхождане навън, хималайката се чувства добре в дома, сред хората, които се грижат за нея.
А в тази статия можете да видите и кои са най-честите заболявания при хималайската котка.