Miau.bg»Статии»Котки»Хранене и Отглеждане»От какво се страхуват най-много котките?

От какво се страхуват най-много котките?

Кристина ЧерниковаКристина Черникова
Администратор
2k
От какво се страхуват най-много котките?

Противно на общоприетото схващане, не всички котки са срамежливи по природа. Истината е, че някои от тях бягат и се крият, защото се страхуват от някого или нещо. И точно както е при хората, много от страховете на котките са свързани с техните преживявания в ранното им развитие, когато са били малки котенца. Травмите от миналото могат да окажат влияние върху поведението на котката в зряла възраст.

От какво се страхуват най-много котките?

1. От непознати хора

За много котки появата на гост в къщата е сигнал да се скрият. Някои котки се страхуват от непознати, други тръгват към вратата, показвайки очевидно любопитство. Защо има такава разлика? Трябва да се върнем към ранното детство на котките. Тези котенца, които в детството често са общували с различни хора, а не само с членове на семейството, ще бъдат по-смели в зряла възраст и лесно ще приемат нови хора в своята среда. Котките, отгледани в условия на ограничено общуване с хора, които са познавали само "своите родители", ще избягват контакт с непознати през целия си следващ живот. Времето между 6 и 12 седмица от живота на котката е решаващо! Котенцата, които са имали лош опит с непознати хора, също ще се плашат от такива в по-късен етап.

Възможно е да свикнете котка с нов човек - отнема време и търпение и многократен контакт. Най-добрият начин да спечелите сърцето на котка е да не започвате контакт. Дръжте се все едно писаната не е там, не я гледайте, не търсете погледа на котката, не я пипайте, бъдете спокойни и не много шумни, не правете резки движения. В един момент котката ще започне да се приближава сама до вас. Запознаването трябва да се проведе в условията на котката и с нейното темпо. Нищо прекалено силно, нищо прекалено бързо. Резултатът може да ви изненада приятно!

2. От нов домашен любимец в къщата

Котка и куче
Снимка: StockSnap/pixabay.com

Нов домашен любимец в къщата нарушава територията на котката, независимо дали е друга котка, куче или морско свинче. Котките, които са имали контакт с различни животни в ранна детска възраст, са по-склонни да приемат присъствието им на тяхна територия. Най-трудно е приемането, ако котенцето е расло само или е имало лош опит при контакт с агресивно животно. Тук само постепенното сближаване с новите любимци у дома, много бавно и внимателно, може да завърши с успех под формата на приемане и живот без битки и агресия.

В началния етап на запознаване не позволяваме на животните да имат директен контакт, не им позволяваме да се подушват, да се докосват с носове - само обмен на миризми чрез обмен на играчки, одеяла, миризмата се предава през ръцете на стопаните при галене.

Вторият етап - контакт през вратата - към миризмите се добавят звукови стимули, животните се чуват, могат да играят като търкалят играчки под вратата, могат да се виждат, но не могат да се докосват, драскат или хапят.

На третия етап накрая има пълен контакт под контрола на човек. Ако преминат този етап, тогава животните могат да бъдат оставени сами за все по-дълго време. Целият процес може да отнеме няколко седмици, няколко месеца или дори година. Понякога на котката отнема повече време, за да приеме промените. Бъдете особено внимателни, ако отглеждате котка с куче, котка със зайче или котка с морско свинче.

3. От непознати предмети

Котките се страхуват от краставици

Онези предмети, които котката никога преди не е виждала, изведнъж се появяват в нейната среда. Сякаш от нищото. Тази категория включва известните краставици, използвани за плашене на котки преди година. Да, котките се страхуват от краставици и не бива да злоупотребявате с този факт!

Ако забележите, че даден предмет причинява на вашия домашен любимец пристъп на паника, извадете го от къщата или го внесете бавно в къщата, за да може котката да свикне с него.

4. От прахосмукачката, сушилнята, косачката

Дори не е нужно да са силни за нас, хората. Котките обаче чуват по различен начин, повече в по-висок честотен диапазон. Това, което за нас е само леко бръмчене, за тях може да е като излитане на реактивен самолет. Силно, неприятно и досадно, будещо страх в котките.

В този случай превенцията ще помогне: заключване на котката в друга стая по време на почистване или сушене. Не подценявайте страха на любимеца от прахосмукачката.

5. От фойерверки, светкавици, гръмотевици

Котка

Силните и силни звуци, съчетани с проблясъци, предизвикват дълбоко вкоренени инстинкти – първичен страх при котките. Все пак реагираме и на експлозии!

До известна степен котките могат да свикнат със силни звуци, ако са излагани системно за дълъг период от време, като се започне от ранна възраст. Въпреки че, ако имаха избор, биха предпочели по-спокойна среда. И да, котката може да свикне със силния смях и игрите на малки деца, но не и с рева на фойерверки и изстрели. Нека се опитаме да предпазим нашите четириноги приятели от това...

6. От резки движения

Внезапното движение в присъствието на котка може да предизвика нейния страх. Това се дължи на особеностите на котешкото зрение. Котките са далекогледи, виждат добре предметите на разстояние и по-слабо на близко разстояние. Внезапното движение близо до носа им представлява неразбираема заплаха за тях и те предпочитат да отскочат настрани за всеки случай. Едва по-късно, когато огледат добре какво толкова ги е уплашило, могат рационално да преценят дали има от какво котките да се страхуват.

7. От отворените пространства

От една страна, синоним на свобода, от друга – липсата на подслон. Именно поради липсата на убежища много котки се страхуват да бъдат на голямо открито пространство.

Как да се справим с него? Не принуждавайте котката да ходи на територия, която предизвиква нейния страх. В крайна сметка разходката трябва да е удоволствие за тях, а не да умират от страх от заплаха, която може да се появи всеки момент и да получи беззащитно коте...

Едно нещо можете да промените - мястото на котешката тоалетна. Поставете я не в средата на стаята или на пътеката, а отстрани, незабележимо, на уединено място. Вашата котка ще ви благодари за това.

8. При излизане навън

Котките се страхуват да излизат навън

Котката е териториално животно, обичащо постоянството, така че не е изненадващо, че напускането на познатата територия я кара да изпада в паника.

Може ли този стрес при котките да бъде облекчен? Да, просто научете котката си, че котешката транспортна кутия е нейната преносима къща: поставете отворена транспортна чанта с одеяло някъде в апартамента, на пода, така че да служи като място за почивка и сън на котката. Когато заведете котката си на ветеринар, можете допълнително да напръскате контейнера със спрей за успокоение, това леко ще подобри настроението на котката.

9. От наказания

Наказанието не е ефективно за котките. Те не помагат за обучението и възпитанието на писаните и всъщност разрушават тясната връзка между човека и котката. Животното престава да ви се доверява, може да започне да атакува или да започне да ближе прекомерно, държи се нестабилно и непредвидимо. За да влошат нещата, наказанието е един от най-големите източници на страх при котките. Това изостря поведенческия проблем. Носи само вреда и никаква полза!

Котешкият страх и тревожност може да са в основата на това, което наричаме котешка срамежливост. Доверчива котка се разхожда из стаята с високо вдигната опашка и в спокойна поза, сякаш е господарката на мястото. Стресираната котка се промъква неусетно, бързо, само за да се скрие и да не стои на открито, дори и да е само в средата на малка стая. Страхът неизбежно съпътства стреса. Затова е полезно да проследите техния източник и да се опитате да го елиминирате. Добрият специалист по поведение може да облекчи страховете на вашата котка, което ще бъде от полза за здравето на вашия домашен любимец и за вас!

Вижте също:

- Защо котките се страхуват от вода;

- Симптоми на стрес при котките.

- Борба с котешкия стрес;

Facebook
Любими
Twitter
Pinterest