Няма по-релаксиращо, отморяващо и успокояващо средство за човека от играта и общуването с домашната котка. Пухкавият ни питомец мърка приятно, но това е и лечебна практика при него, от която може да се възползва и стопанина.
В игрите и общуването обаче често се случва котката да драска или хапе ръцете и краката на стопанина си. Това действие има много причини, но като проява на поведение е непълно неприемливо и трябва да се установят причините и да се отстрани, независимо на каква възраст е котката.
Причини котката да хапе ръцете и краката на стопаните
Най-напред трябва да се поясни, че това може да се случи както с малкото котенце, което току-що е прието у дома, така и с възрастна котка. Причините, поради които писаните хапят в различна възраст са разнообразни.
Причини малкото коте да хапе и драска
Мъниците се възпитават и развиват обноските си в процеса на взаимодействие с възрастните котки и малките си братя и сестри. В този първоначален период те се научават да прибират ноктите си и да не захапват околните, защото им причиняват болка. Някои мъничета обаче са откъснати от естествената среда на котешкото семейство твърде рано и не успяват да си изградят правилни навици в общуването. Това е причина да хапят ръцете и краката на хората, тъй като те се движат и привличат котешкия интерес.
Причини голямата котка да хапе и драска
Обикновено големите котки вече имат изградено възпитание в общуването, но хапането при тях обикновено е резултат от негативен жизнен опит. Ако са били жертва на тормоз, не са получили добро възпитание и социализация, имат здравословен проблем, който ги мъчи и изнервя, изпитват страх или заплаха за територията си, поради темперамента си не обичат хората да се доближават прекалено близо до тях и хапят и драскат. Понякога това е тяхното средство за комуникация или зов за внимание.
Начини да се отучи котката да хапе и драска
Малкото коте, което все още не се е социализирало напълно, има нужда от бързо възпитание, за да усвои нормите на поведение и взаимодействие с хората и да забрави лошите навици. Мъниците бързо се нагаждат към промените и редовното взаимодействие с малкия пухчо бързо ще поправи недоразумението, щом му бъде показано недвусмислено, че не може да захапва крак или ръка, които са близо до него.
Големите котки са по-упорити в навиците си и е нужно по-твърдо отношение към лошите им прояви. Необходимо е ясно да им се покаже, че хапането и драскането причиняват болка и веднага водят до отдръпване на стопанина и насочване към играчки или друго помещение, където котката не може да хапе. Рязкото отдръпване е грешка, която стимулира котката да напада още по-упорито, затова отклоняване на вниманието и отказ да се предостави възможност на животното да продължи лошата игра са най-добрите начини за реакция на хапане и драскане на котката.
Важно е да не се наказва домашният пухчо, защото нито малките, нито големите котки осъзнават смисъла на поведението си и на наказанието, което им се налага. Това само ще ги отблъсне и настрои срещу хората. Любовта към домашния питомец е най-сигурното ръководство за правилно отиграване на ситуацията.
Вижте още:
- Как да отучим котката да хапе;