Miau.bg»Статии»Кучета»Любопитно за кучетата»Пътуване с кучето в чужбина - какво трябва да знаем?

Пътуване с кучето в чужбина - какво трябва да знаем?

Пътуване с кучето в чужбина - какво трябва да знаем?

Пътуването сам е доста скучно - едва ли някой ще спори с това. Въпреки това, много хора са скептични относно идеята за избор на куче като спътник: те казват, че това е обезпокоителна работа и е малко вероятно едно животно наистина да сподели вашето удоволствие от красиви гледки. Но това е само на пръв поглед.

Четириногият приятел като никой друг ще освежи активната почивка. По време на дълги разходки кучето никога няма да прекъсне вашето съзерцание на заобикалящата среда с оплаквания, че иска да пие, да яде или че вече не може да направи крачка от умора.

След много месеци на дежурна комуникация на работа и дори у дома, най-накрая можете да говорите на някой за всичко, което ви вълнува. И никой няма да ви нарече луд, ако разкажете подробно на кучето си за всички проблеми и му споделите философските системи, които са узрели в свободното ви време - напротив!

Ще намерите най-благодарния слушател на света, който, без да откъсва очи от вас и усърдно движи уши, за да не пропусне звук, ще се вслушва във всяка ваша дума. Съгласете се, в името на това си струва малко проблеми, преди да си тръгнете! Да видим какво ще трябва да подготвите.

Документи за пътуване с куче

Най-трудното нещо, когато пътувате с домашен любимец, разбира се, е да оформите документи за пътуване с домашен любимец. Проучете всички подробности за нужните документи и къде можете да си ги набавите: някъде ценен сертификат се издава само въз основа на ветеринарен паспорт с бележки за всички планирани ваксинации, някъде ще бъдат помолени да доведат куче за преглед.

Ако трябва да пътувате с куче в чужбина, освен ветеринарномедицинско свидетелство ви е необходим международен ветеринарномедицински паспорт с информация за вас и вашето куче на английски език. Обърнете специално внимание на ваксинациите - те трябва да бъдат направени с ваксини, отговарящи на международните стандарти, и не по-рано от 30 дни преди заминаването.

Паспортът на кучето трябва да съдържа и датите на третиране от ендо- и ектопаразити - бълхи и глисти. Някои страни също изискват допълнителни ваксинации срещу определени заболявания за влизане.

Тест за антитела срещу бяс

За да преминете границите на Ирландия, Швеция и някои други страни може да се нуждаете и от резултати за наличие на антитела срещу бяс. Проблемът е, че такъв анализ се прави на много малко места. Така че, трябва да се погрижите за този въпрос предварително.

Необходимо ли е чипиране на кучето

Ако планирате пътуване с куче до Европа - независимо дали с кола или по друг начин - задължителното условие е животното да има чип. Тук няма трудности: тази най-проста процедура ще се извърши бързо във всяка ветеринарна клиника. Просто се уверете, че знакът за чипиране е поставен върху ветеринарния паспорт.

Сега остава да се получи лиценз за извеждане в чужбина на кучето. И отново, това може да стане на малко места. Ако кучето има родословие, съставено в съответствие с всички правила, тогава няма да е необходимо да представяте животното.

Какво още трябва да се направи

Степента на вашето "главоболие" зависи пряко от метода на движение. Пътуването с куче с кола е най-щадящият вариант. Тук вие сте на вашата "територия" и можете да транспортирате куче с всякакъв размер безплатно и без специални правила. Но, разбира се, трябва да се погрижите за безопасността на вашия приятел. Най-добрият вариант е да инсталирате транспортна клетка в колата. Ако кучето ви е свикнало да седи на седалките, тогава поне го закрепете със специален колан за кола към приставката на предпазния колан.

Пътуване с куче със самолет

Пътуване с кучето в чужбина

Когато планирате да стигнете до любимата дестинация със самолет, трябва да научите добре правилата за транспортиране на животни в дадена авиокомпания. Тези правила могат да варират, и то доста значително. Някои авиокомпании не допускат повече от две кучета на борда, така че резервирайте възможно най-рано, за да предотвратите друг късметлия да заеме мястото на вашия приятел.

За полета на всички кучета е необходима транспортна клетка, нашийник, каишка и намордник (дори и за чихуахуа). Има различни изисквания за размерите на клетката, така че трябва да разберете и да ги следвате точно, без да се надявате, че по някакъв начин ще ви бъдат простени два допълнителни сантиметра. Клетката трябва да има водоустойчиво дъно, върху което задължително трябва да поставите водоустойчива пелена.

Пътуването със самолет е по-удобно с куче под 8 кг. По правило всички авиокомпании позволяват полета на малко куче в кабината. Но не забравяйте да претеглите домашния любимец заедно с клетката, преди да тръгнете. В крайна сметка не искате кучето ви внезапно да бъде изпратено в багажното отделение, в което всеки, който „тежи“ 8 кг, е обречен да пътува. В края на краищата, кучето трябва да е подготвено за такъв тест предварително, като му се дава успокоително или сънотворно.

Пътуване на куче с влак

Всичко зависи от държавата. Така например в Швеция, Македония, Хърватия, Словения кучетата изобщо не се допускат в железопътния транспорт, а във Финландия също ще трябва да закупите всички места в купето.

Туристически минимум

Ето още една полза от пътуването с куче – то няма да ви кара да мъкнете тежкия му куфар със „само най-необходимото“. Но все пак трябва да вземете нещо за вашия приятеля. На първо място, това е купа. Сгъваемият вариант за къмпинг е много удобен, но ако карате кола, можете да вземете и обичайните съдове.

Когато пътувате с куче, е задължително винаги да имате запас от чиста вода и, разбира се, суха храна - най-добре тази, която кучето яде у дома. Ако решите да му давате от вашата храна, имайте предвид, че кухнята в дадената държава може да не е никак подходяща за куче. Не искате да се приберете у дома с болно куче, нали?

Не забравяйте да добавите няколко основни ветеринарни лекарства, антисептик, лосион за уши и очи и т.н., както и превръзки и мокри кърпички към вашия комплект за първа помощ.

И кучето не се нуждае от нищо друго и можете спокойно да отидете да видите света. И бъдете сигурни: вашият четириног спътник с удоволствие и благодарност ще сподели с вас радостта от откритията в абсолютно всяка точка от него. Защото за едно куче целият свят си ти!

Вижте още:

- Как да пътуваме с домашния любимец;

- Пътуване с котката в самолет - какво трябва да знаем;

- Пътуване с котката в чужбина - какво трябва да знаем.

Facebook
Любими
Twitter
Pinterest