Miau.bg»Статии»Животински Свят»Паяци»Паяк Кръстоносец

Паяк Кръстоносец

Паяк Кръстоносец
Снимка: Erik_Karits/pixabay.com

Светът е разнообразно и красиво място. Той е дом за невероятно количество живи същества, с които човекът трябва да съжителства и най-добре това да става в хармония.

Когато за първи път чуем название кръстоносец, се сещаме за различни предмети и събития, но не и за паяци. А такива има и те са от семейството на кълботъкачите, род, наброяващ повече от 2 хиляди вида.

Паякът кръстоносец е създание изключително интересно, среща се и у нас и е добре да знаем повече за него, защото челния ни сблъсък с кръстоносеца понякога завършва с ухапвания и нужда от третиране на мястото. Да научим някои факти за този представител на паякообразните.

Местообитания на паяк кръстоносец

Паяците кръстоносци имат латинско название Araneus diadematus и са известни също като оранжев паяк, коронован кълбовиден паяк, европейски градински паяк и други. Те са род от класа паякообразни, широко разпространени и типични за рода.

Обхватът на тяхното разпространение е много голям - цяла Европа и Северна Америка, от Южна Канада до Мексико и от Британска Колумбия до Нюфаундленд.

Обитават гори, градини и ливади. Плетат мрежите си между клоните на дърветата, върху сградите и където намерят удобно за тях място. Навсякъде, където живее този паяк, е влажно и има гъста растителност. Езерата, горите и градините са любимите им места.

Описание на паяк кръстоносец

Подобно на повечето представители на паякообразните, кръстоносецът има 8 крака, специализирани за предене на кълбовидни мрежи за придвижване, за задържане и разпознаване на плячка, за улавяне и убиване. Заобленото коремче също има важна роля, особено долната част, която е оборудвана за извършване на много действия-тъкане на мрежа, улавяне на насекоми, изграждане на подслон, създаване на пашкул.

Горната част има бели или светли петна, образуващи някакъв вид кръст, от който е получил популярното си име. Маркировките се образуват в клетки, пълни с гуанин, който е страничен продукт от протеиновия метаболизъм.

Паякът кръстоносец има 4 чифта очи, но въпреки забележителния им брой, те не му дават предимство, защото не вижда почти нищо с тях. Зрението му е замъглено, различава размити контури и сенки. Този недостатък обаче се компенсира от перфектното му усещане за допир. Космите, разпръснати по цялото тяло, реагират на звуци, вибрации и външни дразнители.

При паяка кръстоносец се наблюдава полов диморфизъм, женските са по-големи от мъжките. Възрастните женски са на дължина от 6, 5 милиметра до 20 милиметра, а мъжките варират от 5, 5 до 13 милиметра. Това позволява на женската понякога да изяде мъжкия веднага след чифтосването.

Начин на живот и специализация на паяка кръстоносец

Нощен ловец, хищник и отшелник - вероятно това са най-кратките и точни характеристики на паяка кръстоносец.

Паяк

Потенциални жертви на този вид са малки насекоми, уловени с помощта на паяжината с форма на колело, която разполагат почти вертикално. Краката на тези паякообразни са специализирани да произвеждат мрежата. Те биват изграждани от по-големите женски, които висят с главата надолу в центъра на мрежата или остават скрити в близката зеленина, с един нокът, закачен за сигнална линия, свързана с основното кълбо, като така се чака смущението, което сигнализира за наличието на плячка.

След това тя бива ухапана бързо и увита в коприна, за да се съхрани за предстоящата консумация по-късно. Първоначалното ухапване парализира плячката и защитава паяка да не бъде ужилен или ухапан, а инжектираните ензими слагат началото на процеса на втечняване на вътрешните органи на жертвата.

Освен че използват мрежи за лов, паяците кръстоносци са също и животни канибали. Това се случва само преди по време или след сексуална активност. Те атакуват въз основа на размера си, сексуалната си активност или нивото на глад.

Както всички членове на семейството, паякът кръстоносец не може сам да разгражда храна си. Той тъче мрежи, хваща жертвата си в тях, инжектира в нея храносмилателни сокове, увива я в пашкул и чака. Смляната жертва се изпива като хранителна смес. Мрежата се тъче всяка нощ, всеки ден или през 2 дни, така че сутринта всичко трябва да е готово за лова.

Araneus diadematus е създание, живеещо уединено. То хапе хората само ако е притиснато в ъгъла или провокирано по друг начин. Характерно е също, че реагира на смущения, като вибрира бързо в мрежата, докато се превърне на мъгла, за да обърка потенциалните хищници. Отровата на паяка кръстоносец не е опасна за хората, но ухапването е неприятно, оставя следи и често се налага третирането на мястото на ухапване.

Хранене на паяк кръстоносец

Този хищник избира жертвите си най-вече сред дребните представители на инсектите. Мухи, комари, листни въшки, мравки и други дребни пълзящи и летящи попаднали в мрежата залепват в нея, защото е силно лепкава, като в опитите си за изпълзят или отлетят се оплитат още по-силно.

По отношение на храна, този паяк е ненаситно членестоного. Всеки ден той изяжда дузина насекоми, а може да улови няколко стотин. Излишната плячка остава в резерв.

Размножаване на паяк кръстоносец

Сезонът на чифтосване при тези паякообразни започва в края на лятото. Женските често се държат като съвършени хищници, изяждайки мъжкия на финала. През есента женската снася яйца около 300 на брой. Около тях тя тъче плътен пашкул от мека паяжина. Известно време ги носи със себе си, а после ги скрива на уединено място като ги прикрепва към някоя повърхност.

Малките паячета се появяват напролет следващата година, но половата им зрялост настъпва следващото лято, след успешното зимуване. След като малките станат полово зрели, майката паяк умира.

Как паякът кръстоносец плете мрежата си

Кръстоносецът работи активно през нощта, за да изтъче мрежата си. Добре развитото му усещане за допир му идва в помощ, а в това време птиците, които ядат този паяк спят.

Генетиката определя принципа на тъкане. Той е от строго определен брой радиуси и спирали. Всеки интервал на завъртане е един и същ. Насекомото по интуиция разпознава незалепващите зони и избира маршрута си много точно.

Качеството на мрежата на паяка кръстоносец не зависи от възрастта на паяка. След като стане полово зрял мъжкият спира да тъче мрежи за улавяне и тръгва да търси женска. По това време той яде малко и нараства слабо, затова е по-малък от женската.

Мрежа на паяк

Паякът кръстоносец и хората

Ако човек несъзнателно увреди мрежата на паяка кръстоносец той може да го ухапе. Не е опасно такова ухапване, защото отровата е твърде малко, но мястото може да се зачерви, даже да боли. Затова се налагат някои процедури на ухапаното място.

- Нужно е да се измие ухапаната област с течаща вода и сапун

- Нанася се компрес с лед, за да не се получи оток

- При температура или главоболие се взима парацетамол

- При поява на алергия трябва да се потърси съвет от лекар

Не е регистриран нито един смъртен случай след ухапване на паяк кръстоносец.

Ползи от паяка кръстоносец за хората

Това насекомо е полезно за хората и затова призивите да не бъдат избивани тези насекоми са напълно оправдани. Какво дължим на този паяк?

- Той се храни с огромен брой насекоми, които са вредители в градините ни.

- Народната медицина използва мрежата на кръстоносеца. Тя е силно антибактериално средство за дезинфекция в екстремни условия, когато липсва друга възможност да обеззаразяване на рани.

- Тъй като мрежата на паяка може да улови и най-малките микрочастици, науката я използва за анализ на въздуха.

- В тропиците хората плетат мрежи за риболов от паяжината на кръстоносеца, тъй като е изключително здрава.

Прочетете и за други паякообразни, сред които тарантула, паяк черна вдовица, бразилски скитащ паяк, морски паяк.

Facebook
Любими
Twitter
Pinterest