Развъждането и отглеждането на прасета във ферми или в малко домашно стопанство изисква сериозна грижа по отношение на хранене на свинете и поддръжка, както и опазване на животните в добро здраве. То може да се постигне само с навременна ваксинация на прасетата. Тя започва още с раждането, за да бъдат защитени малките, които са особено податливи на зарази.
Малките прасенца трябва да бъдат ваксинирани срещу еризипела, колибацилоза, салмонелоза, чума, пастерелоза, стрептококоза. За засилване на имунния отговор на организма е нужно инжектиране и с минерали и витамини.
Графикът за ваксини на прасетата трябва да се спазва строго. Планът за ваксиниране е въведен със стандарт и не зависи от породата.Имунизират се само клинично здрави прасенца.
Първата ваксина на прасенцата се прави на възраст от 3 дни. Тя е срещу анемия и се вкарва разтвор на желязо в продължение на 3 дни, по 1 инжекция дневно. Тя се поставя зад ухото на животното.
На десетия ден от раждането на прасенцата се прави ваксина срещу рахит с препарати от калий и калций. Дава се по 1 капка на ден.
През първия месец от живота прасенцата се имунизират срещу салмонелоза, стрептококоза и пастерелоза. Имунизирането започва след навършване на 20 дни на прасенцата. Поставят се 2 дози през седмица.
Ваксинацията на прасетата срещу чума е важна, защото заболяването е силно заразно и се прави на възраст 20-23 дни. Разтворът от препарата се слага мускулно, а след 2 месеца се прави реваксинация.
Еризипелата е дерматологично заболяване, което причинява много страдания на прасетата и затова защитата с ваксина се прави след навършване на 2 месеца на малките прасенца. Инжекцията се слага зад ухото, а реваксинацията е след 30 дни.
Заболяванията на прасетата по краката, устата, енцефалити и лептоспироза се предотвратяват с ваксини, които се поставят на възраст от 2 месеца.
Прасетата може да страдат и от чревни паразити, заради което профилактично се обезпаразитяват, едновременно с ваксинациите. Това може да се прави преди навършване на 4 месеца.
След поставяне на ваксините животните трябва да се следят за нехарактерно поведение или симптоми и ако проявят такива, да се потърси веднага ветеринар.