Като стара кучешка порода, създадена да пази стадата от хищници, овчарско куче акбаш е селектирано да бъде издръжливо, борбено и здраво, с неудържима енергия. Като цяло кучето е с много добър здравен статус, особено ако е отглеждано в подходящи за него условия и с правилно отношение и грижа.
Все пак за породата са характерни някои заболявания, за които екземплярите трябва да бъдат следени. Акбаш е куче, предразположено към дисектиращ остеохондрит. Това заболяване при акбаш се наблюдава при малки кученца и млади животни от едри породи, към които принадлежи и акбаш.
Дисектиращият остеохондрит представлява увреждане на хрущяла и загуба на контакт между него и костта. Кученцето започва да накуцва, стреми се да не натоварва засегнатата лапа. Намаляването на натоварването върху засегнатия крайник може да доведе до атрофия на мускула. Признаците се появяват на възраст 6-9 месеца, а нелекуването на болния акбаш намалява продължителността на живота на животното. Лечението е медикаментозно или хирургическо, в зависимост от степента на увреждане.
Кучешката дисплазия на тазобедрената става е заболяване, характерно като цяло за кучешките породи и особено добре изразено при големите кучета. Това заболяване е резултат от неправилно формиране на тазобедрената става при малкото кутре. Бива двустранна и едностранна и води след себе си вторичен остеоартрит.
Заболяванията на ставите при кучетата имат силно и пряко отражение върху качеството и оттам върху продължителността на живота им. Нарушената двигателна активност рязко снижава продължителността на живота. Като цяло едрите породи като акбаш нямат толкова дълъг живот като по-дребните кучета. Средно акбаш живее до 11 години.
Какви са другите заболявания при акбаш? Характерно за по-големите животни е също превъртането на стомаха при кучето. То се получава след приемане на много храна, последвано от двигателна активност, свързана с тичане, упражнения, игри и други натоварвания. Затова се препоръчва след поднасяне на порцията кучето да почива. Превъртането на стомаха е сериозен медицински проблем, който понякога завършва фатално.
Грижата на акбаш и здравето на кучето е изцяло отговорност на стопанина, който е нужно да води своя питомец редовно на профилактични прегледи и да не пропуска имунизациите, защото защитно куче като акбаш може да пострада в различни ситуации, а превантивната защита, създадена от имунизациите ще го запази от усложнения.