Тетраодон е странно име, назоваващо представители на удивителен по своето разнообразие клас тропически риби, включващ приблизително 360 вида съвременни представители, събрани в девет семейства, като някои от тях са дълбоководни, а други живеят в по-плитки води. Те са толкова много, че представляват около 5 процента от тропическите морски риби по света.
Тетраодон формите са познати на хората от древни времена и са ангажирали човешкото внимание с вида си, начина си на плуване и с отровното си месо. Плиний Млади ги обсъжда в своята Природна история.
Те наистина заслужават интерес с разнообразните начини, по които реагират, когато са обезпокоени. Някои от тях предприемат бърз полет, други се гмуркат в рифови пукнатини. Има и такива, които избягват вниманието на хищниците, чрез забележително оцветяване и шарки, които им позволяват да се слеят с околната среда, а тя може да бъда както коралов риф, така и дъно от морска трева. Един беззащитен вид имитира оцветяването на отровни представители.
Сред цялото това многообразие ще отделим един вид, познат като Тетраодон, със свои разклонения. Видът е интересен и много проучван заради генетиката си.
Класификация на тетраодона
Рибите тетраодон са вид лъчеперки и принадлежат към семейство Tetraodontidae. Най-известните от семейството са Tetraodon nigroviridis и Tetraodon biocellatus, тъй като се отглеждат в аквариуми като домашни любимци, подобно на скалария, сомчета, хелери, бети, гупи, неонови рибки, златни рибки и др.
Tetraodon nigroviridis могат да бъдат определени като основно соленоводин вид, докато Tetraodon biocellatus се смята за повече сладководен вид, което не е съвсем вярно, тъй като попадайки в морски среда, той проявява характеристики на морските риби в хрилете, което му позволява да отделя натриев хлород през хрилете като типична морска риба. Аклиматизиран в сладки води обаче показва специализирани клетки, които не са характерни за никоя друга сладководна риба.
Местообитания на тетраодона
Tetraodon nigroviridis се среща в цяла Южна и Югоизточна Азия в крайбрежни сладководни басейни, но оцелява най-дълго в солени водни местообитания. Смята се за соленоводин вид, който оцелява най-добре във вода с рН 8. Видът започва живота си в сладка вода и прогресира до солената, когато стане възрастен екземпляр.
Възрастни екземпляри се срещат и в сладководни потоци, реки и заливни равнини. Могат да бъдат забелязани и сред мангрова растителност.
Tetraodon biocellatus може да бъде намерена в сладка вода в Югоизточна Азия. Позната е по долното течение на река Меконг, в Камбоджа, полуостров Малайзия, както и на Борнео.
Тези риби са дневни животни, които се хранят и плуват активно на дневна светлина. През нощта са спокойни, често се оттеглят в дупки или процепи в коралови или скалисти рифове, за да спят.
Сред разноцветните или бързо движещи се риби, които често се наблюдават при плуване край рифовете, непременно има представители на тетраодоните.
Как изглежда рибата тетраодон?
Tetraodon nigroviridis достига типична за тропическите риби максимална дължина от 15 сантиметра, като в някои доклади са посочени размери до 17 сантиметра. Основният цвят на тялото на рибата е зелен с черни петна.
Коремът е оцветен в бяло.
Перките и опашката на тетраодон са светлозелени.
Tetraodon biocellatus нараства до 8 сантиметра. В плен в аквариум често тетраодон достига и до 10 см. Тя е цветна рибка със зеленикаво - жълти шарки на гърба. Различните модели оцветяване се различават доста при тези рибки, но маркировките от двете страни на опашната перка приличат на числото 8.
Генетика на тетраодон
Tetraodon nigroviridis има най-малкия известен геном на гръбначно животно, приблизително 340 милиона базови двойки. Рибата е избрана за модел на организъм за генетиката. През 2004 година е публикуван проект на неговата геномна последователност.
Хранене и размножаване на тетраодона
Всички тетраодони са преди всичко месоядни. Хранят се с ракообразни, скариди, червеи, крил. Нужно да им се дават охлюви или друга твърда храна, за да може да изпиляват предните си зъби, защото те ще пораснат твърде много и това ще пречи на рибата да се храни.
Tetraodon biocellatus има рудиментарни зъби и се храни с люспите на други дънни риби. Като цяло всички тетраодони се смятат за опортюнистични хищници на водни безгръбначни животни с меки тела.
За размножаването на тази интересни риби се знае твърде малко, тъй като отглеждането им в аквариуми е трудно и размножаването не е успешно. Продължителността на живота им е около 10 години, а при добро гледане и повече.
Отглеждане на тетраодон в аквариум
Акваристите трябва да имат предвид, че малките тетраодони трябва да се отглеждат в сладка вода и чак при съзряването им да се пренесат в постоянен аквариум. Преходът от двете места за обитаване е нужно да се извърши постепенно.
Тъй като са хищни рибки, се характеризират с много агресивен нрав, затова не е добре да се гледат в общ аквариум, защото ще изядат другите обитатели. Видовият аквариум, който е подходящ за тях, трябва да е снабден с много места за укритие, да е добре залесен, но да има и място за плуване. на една риба са нужни 100 до 110 литра вода, а ако на водата липсва сол, рибата няма да преживее дълго време.
Тъй като тези рибки са много чувствителни към амоняка и нитратите, те трябва да бъдат пускани само във вече добре стабилизиран съд. Всяка седмица половината вода от аквариума им трябва да бъде сменяна.
Факти за тетраодона
Тетраодоните са трудни за гледане рибки, но са много забавни и интересни. Те са изключително интелигентни и се смятат за най-умните риби.
Поведението и формата на тялото им са специфични и когато плуват са забавна гледка. Те плуват доста необичайно с бързи вълнообразни движения или правят сложни движения с меките гръбни и анални перки. Мощната си опашна перка използват за бързи скоростни движения.
Точно над хрилете гръдните им перки се сдвояват и са в почти постоянни бързи вибрации, което осигурява деликатен контрол над движенията и е необичайно и интересно дори за рибите.
Интересна тяхна особеност е, че когато са уплашени, могат да се надуят с вода или с въздух, за да изглежда по-големи и заплашителни. Това е поведение, което се наблюдава при всички подобни видове на риба фугу.
Акваристи, които ги отглеждат тетраодон успешно, казват, че всяка от тези риби е като отделна личност и по характер повече им напомня на кучетата - домашни любимци, отколкото на риба.
Търговско значение на тетраодона
Тетраодоните не се ядат, тъй като месото им е отровно. То съдържа вирулентен токсин и затова не става за консумация.
Тези риби имат известна стойност като примамка, но широкото им търгуване е като аквариумни риби.
Другата причина, поради която представляват ценност, е лабораторната им употреба. Те са ценни лабораторни животни, използвани основно за нуждите на генетиката, тъй като имат същия брой гени, какъвто има човека, но в геном с размер около една десета от човешкия.
Тетраодоните имат стабилна популация към момента и не са застрашен вид.