Всеки от нас е срещал в живота си страхливи домашни любимци. Например кучетата могат се плашат много от непознатите, които им подават ръка, треперят, започват да дишат учестено, търсят защита в стопанина си и се опитват да се качат на ръцете му.
Някои проявяват дори агресия като защитна реакция вследствие на страха: лаят, ръмжат, тракат със зъби и се опитват да хапят. Други пък изпадат в състояние на ступор. Като цяло причините за подобно поведение при кучетата могат да са много различни, както и факторите, започвайки от генетична предразположеност на самата порода и стигайки до психологическа травма, която е изпитало кучето преди време.
За да помогнете на куче да преодолее страха, първо е важно да определите, каква е причината за страха, който изпитва, въпреки че отстрани може да се стори, че реално кучето се бои от всичко, но това далеч не е така.
Започнете внимателно да наблюдавате питомеца си и какво точно го кара да се държи така. Така например той може да се бои от возенето в градския транспорт, фойерверките, водата, само от мъжете, от големи кучета и така нататък. Колкото по-точно определите причината, то толкова по-лесно ще ви е да се справите с тази ситуация.
Как да се справите със страха при кучетата?
След като вече сте определили от какво точно се бои любимецът ви, е време да започнете да се справяте с проблема. Ето някои различни неща, от които се страхуват кучетата обикновено.
Кучето се страхува от градски транспорт
Като отговорен стопанин на куче, е важно да се запознаете още с появата на животното в дома ви, от какво е възможно да изпитва страх, дори и в по-голяма възраст. Именно затова е важно да запознавате питомеца си с градския транспорт още от малък, ако особено планирате често да се возите с него.
Все пак кучетата много се привързват към стопанина си и го приемат за свой родител, а това значи, че ви вярват много. Именно затова е абсолютно естествено, че когато те са на ръцете ви, се чувстват напълно защитени от всичко.
За да направите това можете просто да увеличавате разстоянието, което ще пътувате. В началото се повозете една спирка, а след това ги увеличете на 2, 3 и така нататък, докато усетите че кучето е напълно спокойно и не се тревожи. Можете да разсейвате кучето си с разговори, галене или пък с черпене с различни кучешки лакомства.
Но и помнете, че в началото питомецът ви може дори да се откаже да влиза в транспорта, но това далеч не значи че трябва да го дърпате насила, тъй като така само ще влошите ситуацията.
Ако действате внимателно и постепенно, тогава дори и по-голямото куче скоро ще спре да се бои и ще разберете, че возенето с градския е нещо напълно безопасно, но и може би дори ще започне да изпитва истинско удоволствие от пътуванията.
Кучето се страхува от вода
Доста често самите стопани на кучета могат да предизвикат тази фобия, а именно да се опитват да направят кучето си истински герой и насила да го вкарат във водата, а това е напълно погрешно. Ако например в слънчев топъл ден сте отишли до близката река да се изкъпете, тогава именно вие трябва първи да влезете във водата, да покажете на питомеца си, че това е забавно и да се опитвате да го извикате при себе си, за да се присъедини към играта.
Ако в началото не иска да влезете, тогава не бързайте. Не бива да вземате любимеца си на ръце, въпреки страха в началото и да се опитвате насила да научите кучето да плува. Това само ще предизвика негативна реакция и бъдещ силен страх от водата. Бъдете търпеливи и скоро домашния ви любимец ще се присъедини към водните игри с вас, забравяйки за уплахата си от водата.
Кучето се страхува от фойерверки
Този страх при кучетата е много разпространен и може дори да предизвика у тях паническа уплаха от силния шум. Не е изключено, че подобна силна уплаха може да премине дори в тежко нервно разстройство, ако не се вземат навременни мерки от стопаните.
Именно затова е по-добре в началото да извеждате кучето си в най-тихата стая в дома ви, когато знаете че ще има фойерверки, като например по време на новогодишните празници, както и да не ги оставяте сами, докато не свърши шума.
В много редки случаи, лекарят може да предпише на кучето ви сънотворни или други медикаменти, които се отнасят към групата на транквилантите, за да не се стресира животното и да не се стигне до тежко нервно разстройство при кучето.
За да помогнете на кучето си, можете в началото да пускате запис на фойерверки, като постепенно да увеличавате леко звука и заедно с това да пускате запис от игрите ви с питомеца. Задължително в началото фойерверките трябва да са пуснати много тихо, за да не се уплаши кучето. По този начин и с тези лесни упражнения за кучета един вид, ще покажете на любимеца си, че няма от какво да се страхува и тези звуци няма да му нанесат вреда.
Това са едни от най-разпространените страхове, които едно куче може да има. Като цяло в началото е важно да избягвате ситуациите, от които знаете, че питомецът ви изпитва страх, дори и да е малък.
В никакъв случай не пресирайте нещата и постепенно се справяйте с проблема. Помнете и че адаптацията на любимеца може да отнеме доста време, тъй като всяко куче е различно, затова бъдете търпеливи и уважителни към питомеца си. С усилия от ваша страна и старание ще видите, че ще успеете да помогнете на кучето да се справи със страха.