Miau.bg»Статии»Кучета»Дресура на Кучета»Какво трябва да знаем за съжителството на куче с малко дете

Какво трябва да знаем за съжителството на куче с малко дете

Малко дете и куче

Обикновено кучетата и децата се разбират доста добре. Ползите да си вземете куче, когато имате дете, са много: играят си заедно, децата се учат да уважават и обичат животните.

Проблеми може да имате, когато оставите и кучетата, и децата без надзор, или ако пренебрегнете възпитанието. Това може да доведе до агресивно поведение при кучето и респективно до наранявания.

Годишно в САЩ има 4.7 млн ухапвания от кучета, а половината от жертвите са деца. Известен факт е, че 9 от 10 пострадали познават кучето. Може да било животното на съседа или собствения им домашен любимец. Едно проучване показва, че 30% от ухапванията са дело на домашни любимци.

Изводът е, че и децата, и кучетата се нуждаят от обучение, за да се научат да уважават личното си пространство.

Ето няколко съвета как да съжителстват в мир и любов кучета и деца.

№1 Обучение на кучето

Ако имате куче у дома, трябва да му отделите време, за да го научите на основните неща, така че когато около него си играе дете, да няма проблеми. По-лесно ще се справите с малко куче. Не трябва да позволявате на домашния любимец да се навърта в кухнята или трапезарията, докато се храните, защото може да се стигне до някои инциденти.

За да наградите кучето, може да използвате храна, любима играчка или дори да го погалите. Избягвайте суровите наказания, за да не постигнете обрания ефект – да предизвикате агресията на кучето.

Какво трябва да знаем за съжителството на куче с малко дете

№2 Наблюдавайте децата и кучетата, докато си играят

Това е от съществено значение, тъй като децата и кучетата трябва да свикнат как да реагират по време на играта. Някои породи не понасят викове и крясъци. Експертите казват, че децата трябва да са най-малко на 4 години, преди да могат да остават сами с домашния любимец.

№3 И децата се нуждаят от обучение

Трябва да научите малчуганите от рано да уважават територията на животното. Никое куче не харесва прекалената близост „очи в очи”. Може да покажете на детето си как да накара кучето да изпълнява елементарни команди. Освен това кажете на малчуганите, че, ако кучето си играе с нещо, то не трябва да се доближава прекалено. Същото е и с храната. Възпитавайте детето си да не причинява болка на вашия домашен любимец.

№4 Кастрацията на кучето

Предимствата на кастрацията са няколко. Например, животното ще стане по-малко агресивно. Опасността животното да избяга от вкъщи също намалява.

№5 Кучетата се нуждаят от лично пространство

Животинката също иска малко спокойствие и тишина. Затова е най-добре да им осигурите тяхно пространство, в което да се чувстват сигурни. Не допускайте децата до там.

№6 Породата на кучето също е важна

Когато си избирате домашен любимец, важно е също каква порода ще изберете. Не за друго, а защото различните породи имат различен темперамент. Освен това, ако четирикракият ви приятел е прекалено едър, той може да бутне (без да иска) детето. Някои породи лаят прекалено, което също не е подходящо за семейства с малки деца.

№7 Научете детето да е нежно с кучето

Дете и куче

Сигурно сте виждали как някое дете дърпа ушите или козината на кучето и през повечето време четириногите се примиряват. Но един ден те ще реагират и може да има сериозни последици. Затова покажете на вашите деца как да си играят с кучето, без да го нараняват.

№8 Когато кучетата лаят прекалено

Понякога кучетата лаят и при най-малкия шум, а това може да е проблем, когато у дома имате спящо бебе. Има няколко варианта да се справите с това, като единият е да разходите животното, така че да е далеч от бебето.

Внимателно помислете какви са плюсовете и минусите при отглеждането на куче, докато детето ви е още малко. Ако се съобразите с всички тези неща, шансът да не срещате проблеми е много по-голям.

Facebook
Любими
Twitter
Pinterest