Кучето е най-добрият приятел на човека, а това означава и на детето. Ако детето е самотно, скучае и си няма приятелче, дали е добра идея да му се вземе куче? Отглеждането на куче и дете под един покрив е сериозно начинание.
Сигурно повечето родители ще бъдат ентусиазирани при тази идея. Малкият човек, който непрекъснато мрънка и скучае, ще има непрекъснато занимание. Добра компания по всяко време на деня.
Приятел, с когото да споделя игрите, съня и дори храната си. Детето ще се научи да бъде отговорно, да бъде търпеливо, да не бъде егоист, а да дели с друг любимите си неща.
Ще се научи да обича и да изразява обичта си, защото няма по-любвеобилни създания от кучетата. Те са привързани, грижовни към малките членове на семейството и детето има на какво да се научи, подражавайки на любимия си другар в ежедневните игри.
Дотук всичко изглежда идеално. Сякаш не може да съществува по-добра компания за детето от едно добро куче. Остава само да се избере подходящото, детето ще бъде спасено от скуката и ще си намери възможно най-добрият приятел. Дали е толкова просто?
Според кинолозите нещата не са толкова лесни. Взимането на куче у дома с цел детето да бъде малкият му стопанин, не винаги е подходящо като идея. Има прекалено много условия, за да се постигне желаният ефект.
Условия, необходими за да се вземе куче за приятел на детето
Като първо и най-важно условие да се вземе куче на детето специалистите сочат възрастта на малчугана. Всички кинолози са категорични, че детето трябва да е поне на 7 години, за да му се вземе куче. Съвсем малките деца - на 2 или 5 години направо ще тормозят кучето.
А тези животни, въпреки славата на изключително търпеливи създания, са различни по нрав и това трябва да се има предвид. Отделно има породи, които поначало не са подходящи за живот с малки деца.
Не всяко животно може да понася детското внимание и обожание, изразяващо се в дърпане на ушите, опашката или козината на домашния любимец, бъркане в устата му, лягане върху него и всевъзможни други доста неприятни прояви на детската любов. По-неспокойните кучета могат да ухапят и дори сериозно да наранят детето.
Смята се, че възрастта от 7 години е най-ниската, от която на детето може да се повери отговорността да бъде стопанин на кучето.
Преди тази възраст малкият човек не е способен да постави интересите на някой друг преди своите, защото още не се е сформирала в личността му способността да носи отговорност. А кучето не е живата му играчка, а индивидуалност, за която всички в дома са отговорни.
Ето и кои са подходящите породи кучета за деца!