Стотици китове и делфини загинаха на Фарьорските острови. За поредна година водите около красивите острови станаха кърваво червени.
Причина за смъртта на морските животни бе годишният лов на китове и делфини това лято. 2017-та година може да е една от най-кървавите години за китове и делфини на островите за последните две десетилетия.
Традиционният лов на китове и делфини се организира между юли и септември. Тази година организацията Sea Shepherd Global тайно документира случващото се и пусна серия снимки и клипове.
По неофициални данни на организацията най-малко 1203 пилотни кита или гринда и 488 делфина са били убити по време на 24 отделни ловни акции само за лятото на 2017 г. Това превръща годината в една от най-кървавите години от средата на 1990-те години.
Ежегодно местната общност на Фарьорските острови се качва на малки лодки, с които се приближава до групи от китове и делфини, забелязани в близост до сушата. Те използват куки, въжета и ножове, за да изтикват китоподобните до бреговете и плитките заливи. След това с помощта на традиционните китоловни ножове прекъсват гръбначния мозък на животните.
На фотосите, направени от доброволците, след убийството делфините биват натоварени на камиони. Докато колят останалите делфини, месните са споделили с мъжете, които се представят за туристи, какви късметлии са, за да стават свидетели на този акт.
Пилотните китове са обект на лова и вписани в Конвенцията за опазване на европейската дива природа и естествените местообитания. Клането в Европейския съюз е забранено, но това не се отнася за Фарьорските острови. Там традицията grindadrap се практикува от 1584-та година и осигурява прехраната на месните. Правителството на Фарьорските острови въпреки изтеклите кадри от случващото отново се опитва да защити лова.