Дълго учените са умували защо при косатките също като при делфините и хората възрастните женски губят способността да се възпроизвеждат. Екип от Йорк смятат, че са открили отговор на този въпрос.
Според британските експерти от университета на Йорк конкуренцията между майките и дъщерите е довела до менопаузата при възрастните представителки на вида.
Даниъл Франкс, ръководител на британския екип, вярва, че техните наблюдения над косатките могат да обяснят появата на менопаузата като процес на еволюцията.
Женските косатки раждат за първи път на около 15-годишна възраст и губят способността си да забременяват между 30 и 40 години, въпреки че могат да живеят до 90 години.
В периода, когато стават баби, те се превръщат в защитници на по-младото поколение и им споделят опита си за откриване на храна. Това увеличава шансовете за оцеляване на групата.
Пълното изследване върху поведението на косатките е публикувано в списание Кърънт байолъджи. Там са представени и данните от 43-годишните наблюдения на канадския Център за изследване на китовете, риболова и океаните.