Следа от рис е била намерена по време на теренни изследвания в Национален парк Рила, предава БТА.
От парка съобщават, че повече от 160 специалисти са предприели проучване на различни области от парка.
С 98 процента сигурност можем да кажем, че територията на Национален парк Рила е обитавана от рис, каза доц. д-р Васил Попов.
Експертът обясни, че в Национален парк Рила има условия, които го правят подходящ за обитаване от рис. На неговите територии се извисяват високи иглолистни дървета, а освен това тук се наблюдава добра популация на сърни и зайци.
По думите на доц. д-р Васил Попов теренните изследвания в Национален парк Рила ще продължат, докато присъствието на рис на територията на парка бъде окончателно потвърдено.
Рисът представлява хищен бозайник от семейство котки. Прието е, че той е третият по големина хищник на континента. Същевременно може да се каже, че той е най-голямата котка в Европа. Дължината на тялото му може да достигне до 130 сантиметра, а височината му - над 65 сантиметра. Теглото на риса обикновено варира между 12 и 35 килограма.
Някои екземпляри са и по-тежки. Рисът имат силно тяло и здрави крайници. Козината му е дълга и мека. Отличителна черта на този животински вид са триъгълните уши, завършващи с черни дълги косми.
Рисът се храни със зайци, мишки, диви кози, елени, диви свине, лисици, домашни котки и други животни. Той се среща на територията на редица страни в Европа и Азия. През последните години обаче неговата популация доста намалява, което наложи видът да бъде реинтродуциран.
Българските земи също се обитават от рисове и то още от древни времена. В миналото този красавец е обитавал Странджа, Стара планина, Влахина планина и някои отделни планински райони. Но както и в другите страни с годините неговата популация у нас е намаляла драстично.
В границите на Европейския съюз това животно е включено в Приложение II и IV на Директивата за местообитанията на ЕС 64. За неговото съхраняване са създадени Зони под специална защита, част от екологичната мрежа Натура 2000.