Miau.bg»Статии»Живини»Какво никога не бива да правим, ако видим планинска горила?

Какво никога не бива да правим, ако видим планинска горила?

Кристина ЧерниковаКристина Черникова
Администратор
2k
Какво никога не бива да правим, ако видим планинска горила?
Козметична Чанта за Пътуване
Препоръчано за теб:
Козметична Чанта за Пътуване
20.00 лв.

Планинските горили са едни от най-невероятните създания на природата. Всеки, имал редкия късмет да се срещне с този вид, знае колко внушителен и впечатляващ е той. Сред щастливците, имали този рядък шанс, е и приключенецът Ларс Уитбърг, който разказва в своя блог за срещата си с удивителните представители на животинския свят.

След дълго търсене Уитбърг най-сетне успява да се докосне до магическия свят на планинските горили. Той открива няколко представители от вида в гориста местност от Уганда, разположена близо до границата с Конго. Там изследователят вижда повече от петнадесет горили, принадлежащи към едно и също семейство.

Натъква се на тях в момент, в който преминава през гъстата и почти непрогледна растителност. В гората е тихо и спокойно, когато изведнъж започват да се чуват странни шумове. Уитбърг ги определя като грухтене и рев.

Според наблюдателя по този начин животните комуникират помежду си. Само след няколко направени крачки смелият мъж успява да сбъдне една от най-големите си мечти и съзрява горилите.

Запомнете едно: Когато се намирате в близост до тези животни, не трябва да шумите. Избягвайте и зрителния контакт с тях, препоръчва приключенецът.

Специалистите съветват хората, озовали се в близост до планински горили, да не се приближават твърде много до тях и да не правят резки движения.

Желанието на Уитбърг да заснеме тези внушителни същества обаче се оказва по-силно от инстинкта му за самосъхранение и той все пак ги приближава. Така успява да направи няколко невероятни снимки и да запечата поне една частица от техния живот.

Планинските горили са сред защитените видове на нашата планета, а броят им намалява с всяка изминала година. Към 2012 година в света има едва около 880 екземпляра. Те живеят в семейства, съставени понякога от двадесет и повече горили, като глава на общността е мъжки екземпляр.

Женските планински горили достигат тегло от близо 100 кг, а мъжкарите могат да наддадат до почти 200 кг

Facebook
Любими
Twitter
Pinterest