Miau.bg»Статии»Живини»Близо 40 пеликана са открити мъртви в Бургас

Близо 40 пеликана са открити мъртви в Бургас

Кристина ЧерниковаКристина Черникова
Администратор
2k
Пеликани
Универсална четка за косми за прахосмукачка
Практичен аксесоар за вашия дом:
Универсална четка за косми за прахосмукачка
26.00 лв.

Трупове на почти четиридесет пеликана са открити през последните две седмици край квартал Долно езеро в Бургас, информират от Регионалната инспекция по околната среда и водите. Покосените птици са от вида розов пеликан. Всички те са били млади.

Труповете на животните са заварени под далекопроводи. По телата на загиналите екземпляри са забелязани външни наранявания и по тази причина се допуска, че птиците са починали след контакт с електропеносната мрежа. Взети са проби от телата на умрелите животни. От тях става ясно, че смъртта им не е причинена от птичи грип.

Специалистите са попаднали и на три пострадали пеликана, които все пак са били живи. Те са изпратени в специализиран център в Стара Загора, където са получили нужната им помощ. Една от птиците дори вече е освободена.

Във връзка с намерените мъртви птици РИОСВ-Бургас организира среща със собствениците на електропреносните съоръжения. Целта е да се вземат мерки за предотвратяването на бъдещи подобни инциденти с мигриращите видове птици.

Розовите пеликани /Pelecanus onocrotalus/ са едри водоплаващи птици, които са защитени от Закона за биологичното разнообразие. Те живеят сред тръстиките в езера, реки и блата. У нас се срещат предимно по време на миграция.

Причината те да не гнездят вече на територията на страната ни е унищожаването на местообитанията, замърсяването на водните басейни и преследването на тези птици от бракониерите.

В България розовите пеликани са включени в Червената книга. В случай че в страната бъде намерено гнездово находище, то се смята за защитена територия, която трябва да бъде охранявана.

Експертите припомнят още, че при откриване на екземпляри от вида розов пеликан в безпомощно състояние гражданите са длъжни да съобщят за случая на компетентни органи. Само така птицата може да получи адекватна помощ и да бъде приютена в специализиран център или след лечението да бъде пусната на подходящо място в природата.

Facebook
Любими
Twitter
Pinterest