Miau.bg»Статии»Живини»Кихаща маймуна и ходеща риба се крият в Хималаите

Кихаща маймуна и ходеща риба се крият в Хималаите

Кристина ЧерниковаКристина Черникова
Администратор
2k44
Хималаи

На двеста нови вида са се натъкнали учените в Източните Хималаи за пет години, оповестява изданието Мирър. Сред изключителните находки, описани в Световния фонд за дивата природата, са кихаща маймуна и ходеща по сушата риба.

Кихащата маймуна е наречена така, защото когато вали дъжд, в чипия ѝ нос влизат капчици вода и тя започва да киха. Това нейно поведение я кара да се отличава при дъждовно време и тя трудно би могла да бъда сбъркана.

Все пак представители на вида сами са открили как да се справят с неприятното усещане, което дъждът им причинява. Обикновено, когато завали, те скриват главата си между крайниците си и чакат бурята да отмине.

Не по-малко интересна за учените е ходещата риба. Тя се отличава с наситено синьо обагряне. Може да се види в западните части на Бенгал.

Интересното при нея е, че тялото ѝ е така устроено, че животното може да оцелее и на сушата, и то в продължение на цели четири дни. Учените отбелязват, че ходещите риби изминават разстоянието от четиристотин метра, огъвайки тялото си.

Ходеща риба

Освен кихащата маймуна и ходещите риби изследователите са открили още непознати риби, земноводни, едно влечуго и една птица. За времето от пет години специалистите са регистрирали и над 130 вида растения, които не са познати на науката.

В доклада, който са описани новите находки, са посочени и опасностите, които ги дебнат. Експертите отбелязват, че стотици растения и представители на животинския свят в източните предели на Хималаите са застрашени.

Сред факторите, отговорни за това, са преследването и избиването на животните, нарастването на населението, замърсяването на природата, изсичането на горите, употребяването на голяма част от терените за паша на домашен добитък.

Facebook
Любими
Twitter
Pinterest