Miau.bg»Статии»Живини»Морските птици нагъват запалки и четки за зъби

Морските птици нагъват запалки и четки за зъби

Кристина ЧерниковаКристина Черникова
Администратор
2k
Чайка пластмаса
Универсална четка за косми за прахосмукачка
Практичен аксесоар за вашия дом:
Универсална четка за косми за прахосмукачка
26.00 лв.

Необичаен компонент съдържа хранителното меню на морските птици през последните години. Деветдесет процента от тези пернати поглъщат пластмаса, сочи ново международно проучване, цитирано от Ей Би Си.

Според учените гладните морски птици понякога избират за храна доста нетипични продукти, включително части от играчки, четки за зъби, капачки от различни бутилки и запалки. Освен в пернати обаче пластмасови парчета са намирани още в костенурки, делфини, риби, като тази тенденция нараства с времето.

Причината е много проста - всеки квадратен километър от океана е замърсен с до 580 000 парчета пластмаса. Всъщност може да се каже, че световните океани бъкат от тонове пластмаса.

Статистиката показва, че най-голям дял в замърсяването на океаните с пластмаса имат Китай, Индонезия, Филипините, Шри Ланка и Тайланд. Те са следвани от Египет, Малайзия, Нигерия и Бангладеш. Всички те обогатяват водите с кофи, тоалетни седалки, бутилки, слънчеви очила и други принадлежности.

Но решение на проблема трябва да бъде намерено, защото влиянието на пластмасата върху животинския свят може да бъде пагубно. След като провели множество сложни изчисления, изследователите стигнали до извода, че деветдесет процента от морските птици поглъщат пластмаса. В бъдеще обаче количеството на пернатите, които ядат пластмасови парчета, най-вероятно ще нарасне.

Боклук

Изследователите все още не са напълно наясно какво кара морските птици да похапват пластмаса. Те допускат, че парчетата от веществото може да им прилича на храна и те да се подлъгват. Не е изключено също така пластмасовите частици да полепват по обичайната плячка на тези животни и така да попадат в тялото им.

Каквато и да е причината обаче, едно е сигурно - веднъж попаднала в тялото на животните, пластмасата може да бъде изхвърлена и разградена трудно. Според експертите тя пречи на птиците да се хранят пълноценно, тъй като им създава фалшиво усещане за ситост. Освен това острите парчета могат да наранят вътрешностите на животните или да станат причина за отравянето на организма им.

Facebook
Любими
Twitter
Pinterest