Необичайна акция беше стартирана в Ню Йорк. Природозащитници организираха светлинни прожекции, благодарение на които върху най-популярния небостъргач в Голямата ябълка - 102-етажния Емпайър стейт билдинг, да се появят изображенията на животни, заплашени от изчезване.
Изображенията на изчезващи видове плъзнаха по една от стените на небостъргача. Интересната акция е първа по рода си и цели да постави акцент върху борбата за спасяване на изчезващите видове, предадоха световни информационни агенции.
Впечатляващите светлинни изображения могат да се разполагат върху площ с размери 115 на 57 метра, като се сменят докато звучи музика на композитора Джей Ралф. Минавайки покрай Емпайър стейт билдинг, жителите и гостите на Ню Йорк могат да видят застрашените от изчезване птици, тигри, снежен барс, редки видове маймуни, змии и морски обитатели.
Идеята за акцията хрумнала на режисьора и директор на американската природозащитна организация Оушиъник презервейшън сосайъти Луис Сайхойос, като била доусъвършенствана от Тевис Трелкел, който ръководи компания, занимаваща се с осветяване на сгради.
Идеята на Луис Сайхойос и Тревис Трекел е да покажат на обществеността от какво ще се лиши светът, ако тези видове изчезнат. Не бива да забравяме, че тяхната популация е намалява драстично, защото те са били преследвани и избивани от хората, а местообитанията им - отново разрушавани вследствие на човешка дейност.
Ние опитахме да сътворим нещо чудесно, а нещо, което би потресло хората. Надяваме се, че нашият пример ще бъде последван и от други ентусиасти, които са загрижени за изчезващите видове. Това би било страхотно, заяви Тревис Трелкел.
Авторите на идеята неслучайно са избрали за кампанията си величествената сграда Емпайър стейт билдинг. Все пак тя се посещава ежедневно от куп туристи, на които светлинното шоу би повлияло малко или много.
Организаторите на проекта споделят, че неговата обща стойност е близо един милиона долара, като сумата е събрана най-вече с подкрепата на благотворителни фондове. Освен това става ясно, че за да получат разрешение за своята акция, се е наложило да изчакат близо три години.