Изследване, направено по поръчка на Баварската ловджийска асоциация, показа, че дивите прасета, живеещи в южната германска провинция, имат завишено количество радиация в организма си, съобщава агенция ДПА.
По повода властите на Баварското федерално правителство официално препоръчаха глиганското месо да не бъде консумирано. Агенцията припомня, че повече от 25 години след катастрофата в атомната електроцентрала в Чернобил, Украйна, огромна част от дивите прасета в цяла Германия имат завишено ниво на радиация в организма си.
Според немското законодателство месо, съдържащо повече от 600 бекерела на килограм, не бива да се консумира. Властите предвиждат регистрирането на такава радиация, а месото трябва да бъде незабавно унищожено.
Проучването, направено за Баварската ловджийска асоциация, показало, че глиганите в Германия имат в пъти по-големи стойности на радиация в организма, отколкото въобще се е предполагало. През 2013 година при 140 глигана, отстреляни от ловците, били констатирани нива на радиоактивност над 10 хиляди бекерела на килограм.
Причината за високото съдържание на радиоактивност в баварските глигани и въобще на този животински вид е естеството на храната им. Прасетата се хранят основно с гъби, които от своя страна абсорбират много повече радиация от останалите растения.
Макар от катастрофата в атомната електроцентрала в Чернобил да е минал четвърт век, продължават да се забелязват последиците върху флората и фауната на целия европейски континент.
В Германия са засичали най-високо ниво на радиоактивен цезий в трюфелите, които поглъщат повече от него - до 28 000 бекерела на килограм. Допустимото равнище на радиация от цезий в хранителни продукти е 600 бекерела на килограм по нормите на ЕС.
В България от години няма подобни изследвания нито на растения, нито на дивеч, а над нас през 1986 г. минават на три пъти най-силно радиоактивните облаци от Чернобил.