Смразяващи факти за драстичен спад сред популациите на над 3000 животински вида, изнесе AFP, позовавайки се на Световен фонд за дива природа (WWF).
Агенцията съобщава, че за едва 40 години броят на животните е намалял с над 50%. В същото време човешкото население се е удвоило.
Данните са от периодично изследване на WWF, направено от 1970 до 2010. Природозащитната организация представи в своя Доклад за живата планета 2014, че четири десетилетия 39 % от популациите на сухоземните животни са изчезнали. Още по-тежко е положението при представителите на фауната, обитаващи прясната вода. Там процентът е много по-висок – 76.
Средно около половината е броят на всички бозайници, птици, влечуги, земноводни и риби по цялата планета, сравнен с броят им от преди 40 години.
WWF предупреждават, че огромният спад е явно доказателство, че човечеството използва с много по-големи темпове природните ресурси, отколкото ги възстановява. Това ще доведе в близко бъдеще до истинска катастрофа, категорични са от организацията.
В предишния такъв доклад на WWF се посочва 28% спад в броя на животните за периода 1970-2008 година, но тогава данните са се базирали на наблюдението на 2688 животински вида.
Причини за намаляването на животинските популации са ловът, риболовът и влошаването на естествените хабитати. Съществени фактори за негативната тенденция са и глобалното затопляне, инвазивните видове, замърсяването и болестите, се сочи още в Доклада за живата планета 2014.
По повода Кен Норис - научният директор на Лондонската зоологическа общност, казва, че все още има надежда, но за опазването на природата се изискват съсредоточени действия, политическа воля и подкрепа от бизнеса.
Марко Ламберти, директор на WWF, коментира, че оцеляването на много хора зависи непосредствено от природните ресурси, в повечето случаи става дума за най-бедните общности на планетата.