Miau.bg»Статии»Котки»Хранене и Отглеждане»Какви опасности дебнат котките през пролетта?

Какви опасности дебнат котките през пролетта?

Кристина ЧерниковаКристина Черникова
Администратор
2k
Котка навън
Снимка: suetot/ pixabay.com

С настъпването на пролетта природата се събужда за нов живот – птици пеят, тревата зеленее, а слънцето стопля земята. За много котки това е времето, в което те започват да проявяват по-голяма активност, любопитство и желание за разходки навън. Но с пролетта идват и редица потенциални пролетни опасности за котките, за които собствениците трябва да бъдат особено бдителни.

Кърлежи и бълхи

Пролетта е сезонът, в който паразитите започват активно да търсят своите „жертви“. Котките, които излизат навън, са изложени на повишен риск от ухапване от кърлежи и заразяване с бълхи. Дори домашни котки, които не излизат, могат да бъдат заразени чрез обувки, дрехи или други домашни любимци.

Използвайте подходящи противопаразитни продукти за котки (капки, нашийници, таблетки), като предварително се консултирате с ветеринар. Редовното сресване и проверка на козината също помага за ранно откриване на паразити.

Алергии и полени

Котките страдат от алергии – особено към полени, треви и цветен прашец. Симптомите могат да включват сърбеж, кихане, сълзене на очите, дори кожни обриви.

Ако котката започне да се чеше повече от обикновено, да ближе определени зони до раздразнение или да киха често, потърсете ветеринар. При нужда може да се назначи диета или терапия с антихистамини.

Бълхи при котките

Разгонване и бягства

Пролетта активира инстинктите за размножаване, особено при некастрирани котки. Това води до желание за бягство, маркиране на територията, силно мяукане и агресивно поведение.

Кастрацията на котката не само предотвратяват нежелана бременност и бягства, но също така значително намаляват риска от някои заболявания и поведенчески проблеми.

Отровни растения и препарати в градината

Много пролетни растения като лалета, нарциси, зюмбюли и дори някои билки са токсични за котките. Освен това, при пролетното поддържане на градини често се използват химикали като торове, инсектициди и хербициди, които могат да бъдат изключително опасни.

Не позволявайте на котката да се разхожда в градини, в които са използвани химически препарати. Ако отглеждате растения у дома, уверете се, че не са токсични за котки.

Отворени прозорци и балкони

С повишаването на температурите все повече хора оставят прозорците отворени. Това крие риск за котките, особено при живущи на по-високи етажи. Така нареченият „синдром на падналата котка“ е реален проблем през пролетта и лятото.

Поставете мрежи или специални предпазители на прозорците и балконите. Дори най-пъргавата котка може да изгуби равновесие, ако се втурне след птица или насекомо.

Улични битки и заболявания

Болна котка

Котките, които излизат без надзор, често влизат в контакт с други улични животни. Това крие риск от наранявания при сбивания, както и от заразяване с болести като котешки СПИН (FIV), котешка левкемия (FeLV), бяс и други.

Ако котката ви има достъп до открито, уверете се, че е ваксинирана редовно. Микрочипирането също е добра идея в случай на изгубване.

Пролетта е сезон на обновление, но и на повишени рискове за котките. Бдителността, редовните ветеринарни прегледи и превантивната грижа са най-добрият начин да осигурите безопасна и спокойна пролет за вашата котка. Когато се вземат нужните мерки, сезонът може да бъде изпълнен с игри, спокойствие и здраве – както за вас, така и за вашия мъркащ приятел.

Facebook
Любими
Twitter
Pinterest