През летния сезон е изключително важно да вземете допълнителни предпазни мерки, когато разхождате кучето си. Кучетата могат да бъдат предразположени към топлинен удар и други свързани заболявания, включително дехидратация, изгаряния на лапите и дори слънчево изгаряне. Затова е важно те да са обезопасени и да се чувстват удобно по време на разходките ви.
Помислете за времето от деня
Времето е всичко, когато става въпрос за разходка на вашето куче през лятото. Планирайте разходките си през по-хладните части на деня, като рано сутрин или късно вечер. Тези части на деня обикновено са с по-ниски температури и намален риск от изгаряне на настилката.
Избягвайте да разхождате кучето през най-топлите часове, обикновено между 10 и 16 часа, тъй като настилката може да стане изключително гореща и неудобна за вашето куче и неговите чувствителни лапи.
Винаги носете вода
Точно като хората, кучетата трябва да останат хидратирани, особено в горещо време. Винаги носете преносима бутилка за вода и сгъваема купа или друг подходящ за пиене съд по време на разходки. Предлагайте на вашето куче почивка за вода на всеки 15-20 минути, особено в горещи и влажни дни. Не забравяйте, че кучетата не могат да се охлаждат толкова добре, колкото хората, така че поддържането на техните нива на хидратация е важно.
Защитете лапите на кучето
Настилката, особено асфалтът, може да стане изключително гореща през лятото, потенциално причинявайки изгаряния и мехури по възглавничките на лапите на вашето куче. Избягвайте горещи повърхности и обмислете използването на кучешки обувки или нанасяне на балсам за лапи, за да създадете защитна бариера.
Ако не сте сигурни дали настилката е твърде гореща, поставете опакото на дланта си върху нея за няколко секунди. Ако е твърде горещо за вашата ръка, то е твърде горещо и за лапите на вашето куче. Като алтернатива изберете тревиста пътека, за да сведете до минимум излагането на лапите на гореща настилка.
Изберете сенчести пътеки
Намерете пътеки за разходка, които предлагат сянка, за да сведете до минимум излагането на вашето куче на пряка слънчева светлина. Дървета, сгради или покрити пътеки могат да осигурят облекчение от жаркото слънце и да помогнат за предотвратяване на прегряване. Планирайте маршрута си съответно, за да се уверите, че има сенчести зони по пътя, в случай че кучето ви иска да си почине или да се охлади.
Правете си чести почивки
По време на горещи разходки, позволете на вашето куче да си прави почивки на сенчести места толкова често, колкото е необходимо. Избягвайте пренапрежението и слушайте знаците на вашето куче. Признаците на прегряване включват прекомерно задъхване, лигавене, препъване или яркочервени венци. Ако забележите някой от тези признаци, намерете хладно място за почивка и незабавно предложете на кучето си вода.
Използвайте слънцезащита
Точно както хората, кучетата могат да страдат от слънчеви изгаряния. Зоните с тънка козина или открита кожа, като носа и ушите, са особено уязвими на слънчево изгаряне. Нанесете безопасен за домашни любимци слънцезащитен крем върху носа, ушите и други области с тънка козина или открита кожа. Потърсете слънцезащитен крем, специално формулиран за кучета. Човешкият слънцезащитен крем може да не е безопасен и да съдържа съставки, които са токсични за кучетата.
Дръжте вашето кученце на каишка
През летните месеци е обичайно кучетата лесно да се разсейват или вълнуват от нови миризми и дейности на открито. Уверете се, че кучето ви винаги е на каишка, за да му попречите да избяга или да открие потенциално опасни ситуации.
Също така се уверете, че неговата идентификационна информация е актуална, в случай че животното все пак се отскубне и загуби.
Следете за признаци на топлинен удар
Топлинният удар при кучето е животозастрашаващо състояние, което може да възникне, когато телесната температура на кучето се повиши твърде високо твърде бързо. Симптомите включват прекомерно задъхване, ускорен пулс, слабост, повръщане и колапс. Ако подозирате топлинен удар, преместете кучето си на хладно място, намокрете тялото му с хладка вода и незабавно се свържете с ветеринарен лекар.
Помислете за по-кратки разходки
В изключително горещи дни е най-добре да съкратите разходките на кучето през горещините, за да намалите времето, прекарано под слънцето. Вместо една дълга разходка, помислете за няколко по-кратки разходки през по-хладните часове, за да сте сигурни, че вашето куче получава достатъчно упражнения.
Бъдете внимателни към определени породи
Някои породи кучета са по-податливи на проблеми, свързани с топлината, отколкото други. Брахицефалните породи или кучета с широки, по-къси черепи, като английски булдог и мопс, са особено уязвими поради структурата на муцуната и трудността да се охладят. Освен това, кучета с гъста козина или основни здравословни проблеми също могат да имат проблеми в летните жеги. Вземете допълнителни предпазни мерки и имайте предвид породата и индивидуалните нужди на вашето куче, когато планирате разходките си.
Вижте още важни грижи за кучето през лятото.