Котките са най-загадъчните и непредсказуеми сред домашните любимци. Битува мнението, че те са извънредно независими и самодостатъчни.
Това обаче не отговаря напълно на истината. Нашите пухкави мъркащи питомци изпитват котешка самота точно като хората. Това трябва да се има предвид от стопаните им при отглеждане на писани като домашни любимци.
Котките и самотата
Котките обичат да се усамотяват и да прекарват много време със себе си. Това не означава, че са самотници по начина си на живот. Дори да живеят сами в природата или като бездомни животни сред хората, това не е предпочитаният им начин на съществуване.
Подобно на много други животни, котките се нуждаят от другар, общуване, привързаност, за да бъде животът им щастлив и здравословен. Тези мъркащи питомци, които прекарват сами голяма част от времето, са много общителни и привързани, когато стопаните са у дома. Те имат нужда от компания, нуждаят се от взаимодействие със своя човек.
Има котаци, които страдат от тревожност при раздяла и времето, което прекарват сами, не им носи усещане за комфорт. Те изразяват по-бурно радостта си от прибирането на стопаните.
Признаци, че котката се чувства самотна
Тъй като пухчовците са по-малко спонтанни, може да се следят някои признаци за самота при котките. Те са:
- Прекален сън
- Разрушително поведение
- Неизползване на тоалетната
- Прекалена вокализация
Начини за преодоляване на самотата при котката
Много котки се чувстват добре в компанията на себеподобни и взимането на другарче за домашния питомец често решава напълно проблема със самотата на котката. Не винаги обаче това е правилен ход. Всяка писана има собствен темперамент и поведение и не винаги две котки ще постигнат мирно съвместно съществуване.
Многото играчки и забавления са подходящ начин за разнообразяване на свободното време на домашния питомец. Удобните катерушки позволяват на котето да наблюдава живота навън и да се забавлява и по този начин.
При по-дълго отсъствие на стопанина е наложително друг човек да посещава домашния питомец, за да задоволи нуждата му от общуване, а също и да се погрижи за непосредствените му потребности.