Miau.bg»Статии»Мастит при котка

Мастит при котка

Мастит при котка

Маститът е възпаление на млечните жлези, което при нашите домашни любимци, котките, е по-рядко срещана патология в сравнение с кучетата. Най-често се наблюдава при кърмещи котки и обикновено има инфекциозен произход.

Причини за мастит при котка

Причините за септичен (инфекциозен) мастит са наранявания на кожата на зърната и млечните жлези от ноктите и зъбите на котенцата, както и застой на мляко поради недостатъчно изсмукване от котенцата. Бактериалната микрофлора често е представена от стрептококи, стафилококи и ешерихия коли.

Симптоми на мастит при котка

Ако котката ви е станала летаргична и няма настроение, не забравяйте да я проверите за признаци на мастит:

- подуване и зачервяване на млечните жлези, появата на уплътнения;

- повишена температура, както на жлезите, така и на цялото тяло;

- ако котката кърми, тя може да промени поведението си при хранене, по-специално да държи котенцата далеч;

- самото мляко може да промени външния си вид и миризмата, може да се появят следи от кръв или гной;

- апетитът и активността на котката са значително намалени.

Ако се появят такива симптоми, посещението при ветеринарен лекар е задължително: не трябва да се надявате, че маститът ще изчезне сам. Това е бактериално заболяване, което изисква специално лечение. В допълнение, подобни признаци могат да придружават друго заболяване, например злокачествен тумор.

Маститът при котка може да бъде диагностициран и при котка, която не кърми, така че всяка забележима промяна в поведението на вашия домашен любимец трябва да изисква допълнително внимателно изследване.

Лечение на мастит при котки

Лечението на мастит при котки включва използването на антибактериална терапия, евентуално принудително отстраняване на млякото и използването на топли компреси. Когато абсцесите узреят, те се отварят и дренират, последвано от промиване на кухините с антисептични разтвори. Ако възникнат системни възпалителни реакции, се провежда лечение на септичен шок, насочено към нормализиране на кръвното налягане, рехидратация и по-агресивна борба с патологичната микрофлора.

Използването на народни средства - различни компреси, зелеви листа, мехлеми - строго не се препоръчва. Освен че ефективността им не е доказана, използването им може да „замъгли“ симптомите и да усложни диагнозата. Ще загубите време и състоянието на вашата котка ще се влоши. Състоянието може да стане толкова тежко, че вашият домашен любимец да се нуждае от операция.

Не трябва да разчитате, че котенцата ще отстранят подуването - бактериалната инфекция не изчезва от само себе си.

Продължителността на лечението на мастит при коте може да варира в зависимост от медицинската история на котката, нейната възраст, състояние, стадий на заболяването и наличието на други патологии.

Прогноза и последствия при мастит при котката

Ако маститът се открие навреме, прогнозата за лечение често е благоприятна.

Острите случаи на мастит могат да доведат до образуване на абсцеси с последваща некроза на млечната тъкан. При липса на адекватно лечение на остри форми на мастит може да се развие септичен шок.

Профилактика на мастит при котки

За да предотвратите развитието на мастит, е важно да следвате препоръките на вашия ветеринарен лекар за поддържане и правилно хранене на вашата котка, както и редовно да посещавате ветеринарната клиника за профилактични прегледи.

С какво може да се обърка мастит при котка

Маститът при котки трябва да се диференцира от фиброепителна хиперплазия и неоплазми на млечните жлези, които имат различна етиология и тактика на лечение. Животно с признаци на възпаление или втвърдяване на млечните жлези трябва да бъде показано на ветеринарен лекар, за да потвърди диагнозата и да формулира правилната диагностична и лечебна тактика.

Вижте още:

- Цистит при котката;

- Причини за рязко отслабване при котката;

- Лечение на глисти при котката.

Facebook
Любими
Twitter
Pinterest

Популярни