Първа стъпка: Запознаване с нагръдника
Преди дори да помислите да поставите нагръдник на котката си за първи път, тя трябва да свикне с него като с обект. Да знае, че няма от какво да се страхува.
Поставете нагръдника сред играчките на котката. Сложете го на пода до храната им, когато се храни. Дайте ѝ да помирише - това би трябвало да е достатъчно, за да може лесно да го сложите на котето.
Стъпка втора: Поставете нагръдника
Очаквайте борба. Очаквайте котката ви да се хвърли настрани, сякаш коланът тежи 20 кг. Всичко това е нормално.
Тук храната не помага. След като нагръдникът е поставен, наградете котката си със специално лакомство или две. Изчакайте минута или две, след което го свалете. Това е достатъчно за деня.
На втория ден задръжте нагръдника за малко по-дълго - може би пет минути, а на следващия ден увеличете на 10. Отново възнаградете котката си със специално лакомство. Галете я и я прегърнете.
Ключът е да обучите котката си да свързва нагръдника с нещата, които харесва.
Повтаряйте упражнението, колкото е необходимо (често няколко седмици). Всеки път дръжте нагръдника по-дълго, но винаги помнете да възнаграждавате с лакомства и любов.
Ще разберете, че сте готови да продължите със следващите стъпки, когато котката ви почти не реагира на поставянето на нагръдника – освен може би, очаквайки лакомство.
Бележка относно размера на нагръдника: Оставете достатъчно място, така че да поставите два пръста между врата/тялото навашата котка и нагръдника.
Стъпка трета: Прикрепете каишката
Първите няколко пъти, когато прикрепите каишката, не я дръжте. Оставете вашата котка да я влачи след себе си, за да свикне с усещането за придърпване, което създава.
Както винаги, почерпете я с нещо вкусно. И повтаряйте колкото е необходимо, докато тя вече не изглежда спокойна.
Четвърта стъпка: Дръжте каишката
Последна стъпка, преди да излезете наавън!
Започнете да следвате котката си, докато държите каишката. Внимателно се опитайте да я насочите, като спрете движението ѝ напред (не дърпате, просто спрете) и след това леко дръпнете в друга посока.
Наградете котката си, ако тя следва вашата посока.
Ако не проработи, опитайте да поставите котешко лакомство на пода в посоката, в която искате тя да върви, за да има повече стимул да се движи в тази посока.
Повторете действието няколко пъти, но не се притеснявайте да усъвършенствате изкуството да насочвате котката си.
Стъпка пета: Първо излизане навън
Готови сте да изведете котката си навън.
Не отивайте далеч, ако не се налага. Ако имате преден или заден двор, отидете там.
Ако живеете в апартамент, намерете тихо място без кучета за първата разходка на котенцето. Целта е да се сведат до минимум стимулите и всичко, което може да я изплаши.
Колко време ще прекарате навън при първото си излизане на открито, зависи от вашата котка.
Потърсете признаци на страх, като липса на желание да се движи, уши назад. Можете да опитате да дадете лакомство, но някои котки няма да го приемат, ако са твърде уплашени. Не прекалявайте при първия опит; винаги има утре.
Стъпка шеста: Насладете се!
Оставете вашата котка да ви води от тук. Тя ще определи тона колко дълго иска да бъде навън.
Не забравяйте да бъдете търпеливи. И че вашата котка може да не иска нищо друго, освен да изследва тревата и да се пече на слънце.