Miau.bg»Статии»Котки»Котешкото Здраве»Тревожност при котките - причини и признаци

Тревожност при котките - причини и признаци

Тревожност при котките - причини и признаци

Котките изглеждат дистанцирани и самодостатъчни, но всъщност са много деликатни и чувствителни по природа. Те се стресират лесно, понякога от незначителни неща. Най-често това е нарушаване на рутинното им ежедневие. Промените са нещо, с което писаната свиква много трудно и могат да са съпроводени с тревожност при котките.

Причини за тревога при котките

Понякога стрес може да настъпи от незначителни промени, които човекът не забелязва като преместване на купичките за храна, непочистена тоалетна, а също от страх, болест, преместване в нов дом или взимане на още един домашен любимец.

Промените на битово и здравословно ниво нарушават рутината, а това е основата, върху която се гради спокойният котешки живот. Щом настъпят такива промени, стресът при котката е сигурната реакция. Затова трябва да се следят признаците на настъпил стрес, за да може стопанинът да реагира адекватно.

Признаци на тревожност при котката

1. Нервно и често миене на козина и засилено драскане

Когато пухкавият домашен питомец е станал жертва на стреса, той показва безпокойството си чрез често миене на козината или прекалено острене на ноктите. При проява на такива признаци е нужна консултация с ветеринар.

2. Ходене извън тоалетната

Котките са много чисти животни и стриктно ползват тоалетните си. Ако са тревожни обаче, те често се изхождат на други места в жилището. За да се установи стрес, трябва да се отхвърлят здравословни проблеми.

3. Повишена бдителност

Котка

При стрес котката реагира и като се крие или пази от въображаеми опасности наоколо. Възможно е да прояви агресия, защото смята, че е застрашена. Разсейването с играчки и любими занимания действа успокояващо.

4. Силно мяукане

При по-спокойна котка необичайното вокализиране също подсказва проблем. Нужно е да се обърне внимание при такава промяна.

5. Липса на апетит

Тревожността се отразява на мъркащия ни приятел у дома с отказ от храна. Това е сигурен признак, че стресът е повлиял на нейното ежедневие.

6. Летаргия или агресия

Някои пухчовци реагират на стреса с прекомерен сън, а други с бодърстване извън нормалното и прояви на агресия към други животни у дома или към стопанина.

7. Изискване на внимание

Депресираните котки спят повече

При силна тревожност котката може да изисква непрекъснато внимание от стопанина в стремеж да се скрие от това, което предизвиква тревожността при нея. При някои котки тревогата се появява всеки ден, когато трябва да остава сама, защото стопаните са на работа.

8. Стомашни проблеми

Както при хората, така и при животните, тревожността при котките отключва стомашни проблеми. Ако котето има запек или разстройство и няма здравословни причини за това, следващото предположение е, че безпокойството е отключило тези проблеми.

9. Общи поведенчески промени

Всяка забележима промяна като криене на необичайни места, неспокойно поведение може да се причинят от стрес и това изисква реакция. Ако вниманието и грижата, проявени от стопанина не помагат, необходима е консултация с ветеринар, който да предпише терапия. Нелекуваните стрес и тревожност при котките могат да отключат здравословни и котешки поведенчески проблеми.

Вижте също:

- Как вашият стрес се отразява на котката;

- Признаци за депресия при котките;

- Лечение на депресия при котките.

Facebook
Любими
Twitter
Pinterest