В естественото местообитание на дивите зайци самотата е чужда на този вид гризачи и те живеят в цели колонии до десет индивида. И правят всичко заедно: бягат от хищници, грижат се за малките, търсят храна, играят помежду си и дори помагат на роднини по въпросите на хигиената. За тях е необходимо да общуват със зайци като себе си. Подобно социално поведение е присъщо и на опитомените животни.
Декоративното зайче не получава подходящо общуване, ако единственият му приятел е човек. И колкото и кротко да е животното, колкото и да е привързано към стопанина си, ако нуждата му от общуване с близките му по вид не е задоволена, домашният любимец не може да бъде щастлив.
Много неопитни любители на зайчета стигат до погрешното мнение за асоциалността на техните питомци, след като се опитат да ги поставят заедно в една тясна клетка. При еднополови индивиди все още остава борбата за територия. Едно от основните условия за успешното отглеждане на зайци е просторна площ. Второто условие е кастрация на зайците и стерилизация на гризачите. В противен случай съвместното съществуване на двойка от мъжки и женски индивид ще доведе до чести и ненужни бременности. Животът в такива условия е опасен не само за женската, но и за мъжкия, който е принуден да бъде в нервно, превъзбудено състояние през цялото време.
Може ли декоративен заек да живее сам? И дори ако в къщата ви живеят други животни (котки, кучета, хамстери и т.н.), заекът ще продължи да бъде самотен. Към общността от домашни любимци от други биологични видове гризачът е принуден да се присъедини от човека. В дивата природа на заека никога не би му хрумнало да се сприятели с например хищна котка. И мирното съжителство изобщо не е това, което е силното приятелство.
Ако нямате достатъчно място, за да отглеждате няколко заека, не си взимайте. Самотното отглеждане на социални животни в редица страни дори е забранено със закон (Австрия, Германия, Холандия и др.). Два гризача означават и двойна цена на храната и поддръжката им, което в крайна сметка се отплаща със здрава психика на домашните любимци.
А самотното отглеждане на животно е почти гарантиран редовен разход за лечение, тъй като такива животни се разболяват по-често от техните роднини. И дори ако вашият заек е живял дълго време сам, това не е причина да му отказвате компания. Първоначално на гризача ще му бъде трудно, но определено ще се присъедини към „новия екип“ и ще „разцъфти“ буквално пред очите ви.
Някои хора вярват, че гризачите, които живеят на групи, са по-малко опитомени. Това не е истина. В края на краищата, психиката на декоративния заек, който общува със своите събратя, е балансирана и той лесно ще установи контакт със собственика и дори ще помогне да се установят отношения между собственика и по-срамежлив роднина от неговата група.
Не забравяйте, че поведенческите проблеми при зайците в 50% от случаите зависят от тяхната социална активност в средата на роднини.