Miau.bg»Статии»Кучета»Любопитно за кучетата»Какво може да накара кучето да ревнува?

Какво може да накара кучето да ревнува?

Ревност при кучетата

Всеки стопанин на куче е заинтересован да се грижи не само за физическото, но и за емоционалното здраве на своя питомец. Уравновесеното психическо състояние е ключов фактор за избягване на нежелани ситуации. За психическите и емоционалните нужди на своите четириноги домашни любимци е нужно да се грижим, както го правим и за децата си. Те искат да се чувстват обичани и имат право на това.

Много често стопаните споделят, че тяхното куче изпитва ревност в определени моменти и тълкуват тези прояви като несигурност. Дали това е същото чувство, което ни е добре познато от човешките взаимоотношения?

Според някои изследователи ревността не е сложно чувство и е напълно в психическите възможности на този животински вид. То се е появило като необходимост да се запазят социалните връзки и е напълно допустимо и за лаещите ни питомци.

За да се установи доколко ревността при кучето прилича на тази при човека, е проведен експеримент, изучаващ причините, които пораждат поведение, което определяме като ревност, или какво е това, което кара кучето ни да ревнува?

При хората ревността е свързана със самосъзнанието. При кучето тя е нещо малко по-различно, което се установява от проучването на поведението на 18 кучета, взели участие в експеримента с прояви на ревност.

Всички домашни любимци реагирали, когато техните собственици е трябвало да галят изкуствено куче. Те не се успокоявали, дори когато била поставена преграда, която им пречела да виждат какво точно прави собственика с потенциалния съперник за вниманието му.

Кучета

Изводът е, че кучето не само демонстрира ревниво поведение, когато стопанинът му проявява интерес към друго куче или изобщо към друго животно, но има потенциала да си представя случващото се, когато зрителният му достъп е ограничен.

Ревнивото поведение на кучето обаче се проявява само когато техният стопанин взаимодейства с потенциален съперник и то се проявява дори когато това взаимодействие се осъществява извън зрителния контакт на кучето.

Кучетата ревнуват наистина, но то е малко по-различно от това, което движи реакциите при човека. При четириногите то е израз на желанието им да се присъединят към взаимодействието на стопанина с друго животно, което прави човека щастлив. Кучето иска да участва, защото и то иска да получи от това, което носи щастие и доволство на стопанина.

Затова съветът към стопаните на повече от едно домашни животни е винаги да делят вниманието, грижите, храната и времето по равно за всеки член на семейството от животинското царство. Това ще тушира проявите на ревност и съперничество, които са винаги неприятни.

Facebook
Любими
Twitter
Pinterest