Месото има голямо значение за диетата на хората. В него се съдържат основни хранителни вещества - мазнини, белтъчини, минерали и витамини. Каква е хранителната му стойност, зависи от съдържанието на пълноценните белтъчини - глобулина, миозина, албумина и други, а в състава на месото са и незаменимите аминокиселини лизин, аланин, триптофан, аргинин и други.
В зависимост от хранителната диета на животното, всички тези вещества присъстват или отсъстват в месото. Храненето на животното за угояване влияе върху количеството и качеството на месото му.
Качеството на фуражите, структурата на дажбата, равнището на изхранване са все фактори, които влияят на продуктивността на месото. Те променят живата маса на животните, формата на тялото им, големината и състава на прираста.
Чрез фуражите селскостопанските животни приемат белтъчините, въглехидратите, мазнините, минералите и витамините, необходими за растежа им. Отделните хранителни вещества имат специфично влияние при формирането на качествата на месото.
Когато животното има бедна дажба, то е с нисък прираст, количеството на месото намалява за сметка на костите, а самото месо е с по-ниска енергийна и хранителна стойност.
Затова е нужно интензивно хранене на животни, предвидени за угояване още от раждането им. Обилното хранене в млада възраст и умерено в по-късна възраст води до интензивно нарастване на мускулите и костите и добре замускулено и с малко тлъстини тяло.
При концентрирано хранене се забързва натрупването на мазнини. Такова месо е с по-малко вода и повече мазнина от месото на животните, които са хранени с обемисти дажби. Това животно отлага повече тлъстини между мускулите. При животните, хранени с обемисти фуражи, се получава по-нисък прираст и се отлагат повече тлъстини в корема.
В българските ферми основните фуражи за изхранване са царевичният силаж, люцерновото сено, пшеничната слама, зърнените фуражи, царевицата, ечемикът, пшеницата и овесът. За получаване на месо с високо качество е добре фермерите или отделните частни стопани да се обърнат към специалисти по хранене на животните, за да получат квалифицирана помощ в съставяне на менюто им с оглед на резултатите, които планират до постигнат.