Miau.bg»Статии»Кучета»Здраве на Кучето»Лишеи по кучето - причини, симптоми и лечение

Лишеи по кучето - причини, симптоми и лечение

Лишеи по кучето - причини, симптоми и лечение
Бутилка за пиене на вода за кучета
Страхотен аксесоар за вашето куче:
Бутилка за пиене на вода за кучета
22.00 лв.

Болестите по кожата на кучето са сред най-честите патологии. Те могат най-често да се видят с просто око, което позволява бързо да се потърси ветеринарна помощ и да се започне съответното лечение.

Сред кожните болести по лаещите домашни любимци бактериалните заемат едно от централните места. Често се наблюдават лишеи по кожата на кучето и това налага на стопанинът да вземе съответни мерки. Трябва да се знае, че рисковата група са кучета с намалена имунна защита, малките и твърде възрастните животни.

Най-често лишеят се предава при контакт с болни животни. Инкубационният период е около 2 седмици и след него промените в състоянието на домашния питомец са вече добре видими. Те са следните:

- Обрив по кожата на животното. Той е забележим и увеличава площта си. С времето се зачервява и сърби, защото четириногото усилено се чеше.

- С течение на времето върху инфектираното място се появява коричка. Ако лечението не започне до този момент, после оздравяването се затруднява и удължава.

- Най-уязвимите места са главата, зад ушите на кучето, основата на опашката, долната страна на краката.

Лечение на лишеи по кучето

При откриване на инфекцията е нужно да се потърси връзка с ветеринар, който да назначи лечение, отколкото да се лекува лишей по кучето с домашни средства.

Нужна е на първо място превенция, при което членовете на семейството трябва да спазват строга лична хигиена, защото инфекциозните болести лесно се предават. Дезинфекцията на дома също е необходима мярка. За да не се ближе непрекъснато кучето и да разранява засегнатите зони, може да се използват специални кучешки яки.

За лечение се предписват обикновено противогъбични средства, а в допълнение към тях и имуномодулатори, които да регулират имунната система, така че да се изключи повторно заразяване. За укрепване на имунитета може да се дават и витамини.

От народните средства най-често се използват йод и оцет. Йодът е основен лек при гъбички, който смазва засегнатата кожа 3-4 пъти дневно. Той може да се предпише от ветеринарния специалист като помощно средство на противогъбичните препарати.

Всеки стопанин трябва да знае как се третират лишеи по кучето му, но това не изключва задължителното посещение при специалист.

Facebook
Любими
Twitter
Pinterest