Магарето е преживно тревопасно животно, приспособено за живот в сух и горещ климат, където растителността е суха, оскъдна и къса. Поради това магарето не е особено претенциозно към храната, то яде трудни за смилане храни като тръни, магарешки бодили и слама, на прясната сочна трева е нещо, което действително му дава енергия.
Пустинният климат, сред който са родени, ги прави устойчиви, но това не значи, че животното няма нужда от добро гледане. Магарето се нуждае от внимание и спазване на норми за хранене, които са твърде сходни с тези на работните коне.
За средна дневна норма се смята даването на 1. 1 килограма зърно, 1. 5 килограма сено за маса от 100 килограма.
Магаретата добре усвояват клонки от повечето дървета. Това улеснява храненето им и намалява разходите за фуража, който им е нужен.
Подходящите фуражи е нужно да се включват всекидневно в менюто им:
- кореноплодни;
- клубени;
- концентрирани фуражи - овес, ечемик, пшенични трици, слънчогледов шрот;
- сочни фуражи - тук влизат кръмното цвекло, морковите, от които е подходящо да се дават до 15 килограма. Сурови картофи може да се дават до 4 килограма, а варени - до 10 килограма.
Ето някои съвети за правилно хранене на магарето:
- често срещана грешка при храненето на магарето е, че му се дават големи порции по 2 пъти на ден. Всъщност добре за храносмилането на животното е да се храни начесто и с по-малки порции;
- дозите от някои зърнени култури като ечемика, овеса, царевицата и пшеницата трябва да бъдат по-малки. Ограничението се налага заради високото съдържание на нишесте и захар, които водят до заболявания, както и затлъстяване;
- при по-специални случаи като раждане, бременност при магарето, кърмене е нужно да се дава повече зърно;
- да не се забравя да се осигури солен камък;
- сеното трябва да бъде малко като количество и зелено, да мирише добре;
- сламата не е особено питателна. Тя може да се дава като баласт, но трябва да бъде допълнена с дажба от зърно;
- добре е ръжта да се избягва, а ечемикът изгражда мускулите на животното и знаейки това може да се предвиди дозата според плановете на стопанина;
- парчето хляб, плод или морков се дават като награда на животното;
- нуждата от вода на ден варира силно - от 1 до 10 литра в зависимост от условията на отглеждане;
- плесента и прашното сено трябва да се избягват, тъй като водят до кашлица при животното. То се нуждае от чиста храна и вода.
А в тази статия вижте Основни грижи при отглеждане на магаре.