Английският булдог е популярен домашен любимец заради спокойния му нрав и солидарния му характер. Това е добра основа за работа на треньора, обучаващ и възпитаващ това животно. Не бива да се забравя обаче, че породата е бавна, както по отношение на двигателна активност, така и на възприемане.
Английският булдог бавно и трудно възприема и запомня кучешките команди, но пък нещо вече заучено, се помни дълго. Затова при избора на тренировъчен процес е подходящо да се приложат основните принципи за възпитание на кучетата.
Те са избор на подходящо време за занимания - кучето не е добре да се тренира веднага след разходката, защото концентрацията му ще е слаба. В идеален случай това трябва да се случи 2-3 часа след хранене и 15-20 минути след началото на разходката..
За да се насърчи английският булдог да изпълнява команди, е добре това да става с похвали, които понякога са по-добри от най-вкусното лакомство. Естествено любимите бисквитки или някаква кучешка храна вършат много добра работа.
Основните команди може да започнат да се тренират веднага след като социализацията е дала резултат и кучето се ориентира добре в околната среда. Не бива обаче да се заучават повече команди едновременно, защото булдогът се затруднява от много изисквания наведнъж.
Трябва постоянно да се държи сметка, че това животно никак не е активно, не обича и не може да прави по-сложни физически упражнения и разходките в спокоен режим са единственото усилие, което то толерира.
Горещините също са фактор, на който трябва да се обърне внимание. Булдогът не понася горещината и в такова време обучение и тренировки са изключени. Остава като необходимост само разходката и то в подходящи часове.
Не може да се очаква от английския булдог да научи различни номера и да ги изпълнява за радост на домакините. Дресурата не е неговото амплоа, но може да се разчита, че ще бъде послушен и отзивчив член на семейството, спокоен и добродушен, винаги добронамерен и лоялен към стопаните. Тези качества са заложени в характера му, но се култивират и възпитават от човека.