Съжителството с вълнисто папагалче е много интересно занимание, защото те са весели птички, пъстри и красиви, бързо се сприятеляват със стопанина си и са предани домашни любимци. Освен това са много забавни, защото пеят, имитират звуци и могат да научат думи, които да произнасят при подканване. Не случайно ги смятат за най-подходящите птици за отглеждане като домашни питомци.
Това съжителства обаче е и твърде отговорно, защото вълнистото папагалче е крехко и нежно създание, което лесно може да бъде наранено фатално. Грижите за него трябва да бъдат постоянни и не се различават съществено през отделните сезони, но зимата има някои особености, които не могат да бъдат пренебрегнати.
Всеки знае, че това птиче идва от топли места и съответно не толерира зимния студ у нас. Затова комфортът на вълнистото папагалче през зимата трябва да бъде осигурен добре. Оптималната температура за него е около 23-24 градуса и тя трябва да се поддържа и през зимата. Най-добре отоплителният уред в помещението, където живее птицата, да се настрои на тази температура и да не се променя. Папагалите не издържат на резки температурни амплитуди. Спирането на отоплението през нощта или при напускане на жилището от стопанина е напълно неприемливо и грешно.
Наред със затоплянето на жилищното помещение, обитавано от вълнистото папагалче, трябва да се помисли и за овлажняването на въздуха, защото отоплителните уреди силно го изсушават. Съдове с вода, която да се изпарява, в близост от отоплителния уред е добро решение.
Клетката на птицата не бива да бъде поставена в близост до източника на топлина. Самата клетка ще се нагрее повече от нужното и това ще се отрази зле на папагалчето през зимата.
Местенето на клетката на птицата често и без съществена причина е нежелателно, тъй като те не обичат промените. Това важи особено през зимата. Клетката трябва да бъде до стена, за да се чувства птицата защитена и в никакъв случай на течение, защото през зимата това е фатално. Изнасянето на клетката навън по каквато и да е причина е напълно недопустимо. Тези птички бързо настиват.
Както повечето живи организми, така и вълнистите папагалчета през зимата се нуждаят от промяна в хранителната диета към продукти, които са по-калорични. В храната трябва да присъстват продукти, съдържащи основните хранителни вещества - мазнини, въглехидрати и протеини.
Сварените яйца, киселото мляко и оризът са добра идея за разнообразяване на менюто на папагалчето. Добре е по-често да присъстват ореховите ядки и слънчогледовите семена, които дават мазнините. Витамините могат да бъдат осигурени от пресни плодове, подходящи за храненето на вълнистите папагали.