Miau.bg»Статии»Рибки»Аквариуми и Терариуми»Отравяне с амоняк при рибките - признаци и лечение

Отравяне с амоняк при рибките - признаци и лечение

Отравяне с амоняк при рибките - признаци и лечение
Снимка: Alice_Alphabet / pixabay.com

Една от най-честите причини за смърт на обитателите на аквариума е отравянето с амоняк. Най-често се наблюдава в нов съд, но може да се случи и в работещ и добре установен аквариум, най-често при добавяне на много нови рибки едновременно или повреди във филтрацията.

Как и защо се получава този сериозен проблем в акваристиката?

Известно е, че рибите и други животни, както и хората произвеждат амоняк като резултат от нормалните метаболитни процеси. Този елемент обаче е токсичен и затова повечето животински видове веднага го преобразуват в безвредната субстанция урея и го изхвърлят с урината.

Рибите не могат да извършват този процес. Те директно изхвърлят амоняка във водата през специални клетки на хрилете. Ако това се случи в голям воден басейн, както обикновено става в дивата природа, амонякът веднага се разтваря до малки концентрации, които вече не са вредни.

В аквариумите нещата стоят по-различно. В ограниченото пространство амонякът се концентрира и нивото му може да скочи много бързо до критични граници. Най-честата причина е разграждането на много излишна храна, хвърлена на рибките, която те не са изяли и тя се е утаила на различни места, а после е изгнила, наред с детрита и изпражненията, а самият процес става за дни.

Как реагират отровените рибки?

Отравяне с амоняк при рибките - признаци и лечение

Най-напред рибките се издигат на повърхността на съда, защото не им стига въздух. После хрилете им се оцветяват в наситен червен или лилав цвят и изглеждат така, сякаш кървят. Рибките престават да се хранят и стават летаргични. Някои рибки лежат на дъното с прибрани перки.

Ако не се вземат незабавни мерки, започна вътрешно увреждане на тъканите при рибките. Външното му отражение е червени жилки и кървящи язви по тялото и перките. Мозъкът и вътрешните органи, както и централната нервна система търпят поражения при това отравяне на рибки с амоняк. То завършва с летален изход, ако не се лекува.

Лечението трябва да започне с понижаване рН на водата под 7. Между 25 и 50 процента от водата трябва да бъде сменена. Нужна е престояла вода, но ако такава липсва, може да се използва и прясна, като се пусне силна струя в широк съд. Температурата на новата вода и тази в аквариума трябва да бъде една и съща.

Ако процесът е напреднал, тоест амонякът е над 0.1 милиграма на литър, нужно е да се започне лечение. Това ще облекчи рибките, голям ефект има смяната на половината вода в аквариума. Възможно е да се направят няколко такива смени на водата за кратко време, за да се свали нивото на амоняка.

Според това колко са пострадали рибките, се решава дали да се използват препарати за неутрализиране на амоняка. Те го превръщат в по-малко токсични съединения.

Специалистите предупреждават, че поради силната токсичност на амоняка рибките се почесват по камъните или други предмети в аквариума и това може да бъде фалшив знак за наличие на паразити. Затова е важно всеки ден да се тества водата за амоняк.

Все пак превенцията е най-важното за защита на рибките. Мерките за превенция включват правила като: бавно увеличаване на рибките в съда, умерено хранене и изхвърляне на излишната храна, редовна подмяна на водата, тестване на средата, за да се хване проблемът навреме.

Facebook
Любими
Twitter
Pinterest