Невъзможно е да се каже точно колко години живеят птиците. Изглежда природата е предопределила много за тях, но тя също поставя птиците в такива условия, когато по време на ожесточена борба за съществуване само някои индивиди достигат максимална възраст. Може да се каже предварително, че в биологията съществува следният модел: големите птици имат ниска плодовитост и се развиват по-бавно, но живеят най-дълго.
Продължителност на живота на птиците. Максимум.
Чисто теоретично продължителността на живота на птиците е следната: лястовици - 9 години, скорци - 19 години, арктически рибарки - 27 години, декоративни гълъби - 35 години, щрауси - 50 години, скални орли - 80 години.
Но въпреки това скорците не живеят повече от 2 години. Добре познатите врани живеят средно 2.5 години, въпреки че теоретично биха могли да живеят до 8 години. Кайрите имат максималната продължителност на живота 14 години, а средно - 4.5 години. Сивите чапли могат да живеят повече от 15 години, но всъщност живеят само 2.5 години. Шилоопашатата патица наистина не доживява до втората година от живота си, въпреки че би могла да изживее 17 години. Жалобната мухоловка може да живее 7 години, но средно не живее повече от 2 години.
Колко години живеят птиците в плен?
Продължителността на живот на птиците в естественото им местообитание и в плен се различава значително. Всъщност в плен всички неблагоприятни условия (лошо време, атаки на хищници, липса на храна, болести) са сведени до минимум.
Например малките представители на семейството на врабчетата в изкуствено местообитание живеят до 10 години, докато в природата - максимум 2 години. Известно е, че враните живеят в природата от 10-12 години и това е доста добър показател, но в плен някои индивиди живеят до 75 години. Дори домашните пилета в изключителни случаи живеят 18-20 години.
Според световните зоолози различните видове птици имат следния живот в плен:
орел - 54 години;
скален орел - 45 години;
белоглав лешояд - 37 години;
сив жерав - 42 години;
лебед - 23 години;
пеликан - 50 години;
чапла - 31 години;
канадска гъска - 32 години;
гълъб - 28 години;
щраус нанду - 38 години;
бухал - 53 години;
чучулига - 22 години;
черна птица - 20 години.
Колко години живеят птиците в природата?
Някои данни за живота на птиците са получени от дивата природа чрез поставяне на пръстени. Тоест на индивидите са били поставени пръстени в различни възрасти и след това са наблюдавани в природата, което дава възможност приблизително да се определи колко години са живели тези птици.
дъждосвирец - 15 години;
полярна рибарка - на 13 години;
щъркел - на 10 години;
чапла - 19 години;
гага - на 11 години;
полски блатар - 12 години;
каня - 14 години;
червеногръдка - 9.5 години;
бързолет - 8 години;
сива мухоловка - 11 години;
езерна чайка - 15 години;
гмуркач - 18 години;
розов скорец - 10 години;
клопач - 19 години;
сива врана - 11.5 години;
тръстиково шаварче - 7 години;
зеленоглава патица - 19 години.
Както можете да видите, въпреки сериозните адаптации към тежките условия на съществуване в природата, като полети до по-топлите райони, птиците имат кратък живот. Човек прави свои, понякога необратими, корекции на естественото им местообитание. От хилядолетия създаваме свят, който да отговаря на всичките ни капризи. Но дали ще отговаря на нуждите на птиците? Не всеки задава този въпрос.