Размерите на ловното куче Ягдтериер го правят идеално за отглеждане, както в къща, така и в апартамент. Въпреки това не бива да забравяте за техния по-особен характер. Важно е да ги възпитавате и дресирате от най-ранна възраст, за да подтиснете донякъде агресивния им темперамент, но все пак винаги трябва да сте внимателни с тази порода.
Характер на Ягдтериер
Ако не ги възпитавате и обучавате, то тогава те няма да се замисля дали да нанесат физическа или материална вреда. В случая че ги гледате в апартамент, тогава се пригответе, че ще се наложи да отделяте достатъчно време, за да ги разхождате навън. Много обичат да си играят на фризби и това е идеален начин за тях да прекарат малко свободно време с вас в парка например. Подходящи само за хората, които водят много активен начин на живот, защото трябва да се извеждат 2 пъти на ден за по 1, 5-2 часа. В никакъв случай не трябва да ги пускате от каишката да се разхождат свободно, защото могат да попаднат под кола или да се сбият с друго куче.
Хранене на Ягдтериер
Можете да храните Ягдтериер с висококачествена кучешка суха храна или с домашно приготвени. Ако заложите на втория, тогава е важно да спазвате някои правила и да сте запознати с правилното хранене на породата. Така например можете да давате прясно мляко само на малките кученца до 3 месеца.
Сред задължителните храни за Ягдтериер са:
- Говеждо месо;
- Карантии (говежди, пуешки или от пилешко месо);
- Извара (масленост не повече от 9%);
- Кисело мляко;
- Зърнени храни: елда, просо, ориз и овесени ядки;
- Пресни плодове и зеленчуци.
1. Месото и месните продукти са задължителни в рациона им. Най-добре е да залагате на говеждо месо, защото то е много полезно за кучетата. Не е добре да им давате варено телешко месо често, защото вследствие на прекомерната му употреба храносмилането може да се влоши и кучето да има диария;
2. Полезно е да им давате и различни каши от елда, овесени ядки, ориз, просо. С оризовата обаче не прекалявайте, тъй като може да предизвика запек при кучето;
3. Препоръчва се да им давате ежедневно извара, но с не по-висока масленост от 9%, тъй като това може да доведе до здравословни проблеми с черния дроб. Можете да им давате също така кефир и кисело мляко;
4. Ягдтериерите много обичат карантиите, но ако решите храните с тях, то те трябва да са от говеждо месо, пуешко или пилешко.
Забранени храни за Ягдтериерите
- Грис каша;
- Сурова речна риба;
- Тлъсто месо;
- Бобови култури;
- Картофи;
- Паста и бял хляб;
- Сладко;
- Сол;
- Пушени храни или с подправки.
Задължителни храни за малките кученца
- Варена морска риба;
- Немазно месо;
- Моркови;
- Целина;
- Морски водорасли;
- Маруля и млада коприва;
- Пилешки жълтък (два пъти седмично);
Ако давате морска храна, трябва да е без кости. Важно е да се съобразите с количеството на порциона им. Така например, кучетата до 2 месеца трябва да ядат 5-6 пъти на ден, до 4 месеца - 4 пъти дневно, от 4 до 8 месеца - 3 пъти на ден, а след 8 месец - по 2 пъти. Понякога се случва кученцето да яде, но походката му да е слаба и дори да го занася. Това най-често е симптом на сериозно заболяване, а не на недохранване и слабост. Стопанинът на кучето трябва незабавно да се консултира с лекар, за да се изключи вирусна инфекция, гръбначна дисплазия или сериозно отравяне на кучето.
Ягдтериерът е едно от най-здравите кучета в света. Сред генетичните патологии се отбелязва само дерматорексис - прекомерна еластичност на кожата. Ягдтериерите живеят 12-15 години, но за съжаление кучетата често загиват по време на лов или вследствие на сериозно нараняване.