Зайците са известни със способността си да се размножават бързо, но както при всички бременни животни, зайкините се нуждаят от специални грижи.
Бременността при зайците продължава средно 31 дни. Този период може да варира спрямо условията на отглеждане и броя малки зайчета, които могат да са от 1 до 14.
Тъй като зайците в природата са свикнали да бъдат постоянна плячка на хищници, те постоянно са нащрек и се нуждаят от повече сигурност, за да се почувстват спокойни.
За да осигурите безпроблемна бременност и раждане на вашата майка зайка, следвайте тези съвети.
Подходящо родилно място
Независимо дали отглеждате бременната зайкиня свободно или в клетка, трябва да ѝ подготвите родилна кутия.
Тя трябва да е достатъчно голяма, за да може майката да се завърти в нея и да има достатъчно място за малките, без опасност те да бъдат смачкани.
Входът в леговището трябва да е така устроен, че да не представлява трудност при влизане и излизане.
Когато правите план за родилното гнездо, имайте предвид, че колкото по-малко светлина влиза вътре, толкова по-добре.
Тъмнината вътре имитира природните леговища-дупки, които зайците си изравят. Това ги кара да се чувстват сигурни и в безопасност.
Постелка
Родилното място трябва да е постлано с мека постеля. Идеално за тази цел е сеното, защото е естествен материал и няма да дразни майката и бебетата.
Може да оставите извън леговището парчета одеяла, кърпи, картон или хартия, които майката избирателно да накъса със зъби и да внесе в леговището за допълнителна мекота.
Избягвайте да слагате платове, които се разпадат на конци, защото те могат да се увият около малките и да ги наранят или задушат.
Чистота
Почиствайте мястото за раждане на 3-5 дни като сменяте сеното и ако има нужда, почиствате с топла вода и бебешки сапун кутията.
Избягвайте използването на всякакви дезинфектанти и препарати с аромат, защото те сериозно могат да увредят здравето на зайчетата и майката.
Може да връщате част от старата постелка, за да не се стресира зайката с напълно новата миризма.
Когато зайката роди, не трябва да вадите повече постелята или зайчетата от леговището. Може да го почистите, чак след като малките сами започнат да излизат.
Намаляване на стреса
Последно, но не по важност що се отнася до грижите за вашата майка зайка, е да създадете спокойна среда.
Зайците лесно могат да изпаднат в състояние на стрес, а това може да доведе до изоставяне или изяждане на малките.
Уверете се, че на мястото, където отглеждате заека, няма силни шумове, ярки светлини или резки движения.
Спокойствието на зайката е първата стъпка към доброто отглеждане на зайчетата.