Гъсеници от вида Narathura japonica са се превърнали в истински робовладелци, използвайки мравки от вида Pristomyrmex punctatus за свои слуги. До това заключение се е стигнало след серия от наблюдения, които показали, че редовно едни и същи мравки обслужват едни и същи гъсеници.
Гъсениците използват капки захарен сироп, отделян от техния организъм, с който хранят мравките. Този сироп обаче им действа упояващо и те започват да изпълняват всяка една от командите на гъсениците, за да получат следващата доза, пише списание Ню сайънтист.
Тези нетрадиционни взаимоотношения в природата са засечени от група японски учени от университета на Кобе, чийто изследвания са показали, че гъсениците се организират групи и следят работата на своите роби.
Охранителните понякога стават агресивни, когато мравките се освободят от ефекта на захарните капки и престанат да изпълняват задълженията си.
Няколко лабораторни експеримента са показали, че когато мравките не са приели от захарните капки, те не изпълняват командите на гъсениците.
Захарта в техния организъм обаче показва нивата на допамин и за секунди ги превръща в роби, готови на всичко, за да получат още от веществото.