Нова професия набира все по-голяма популярност в България. Ако доскоро мисълта да заведете кучето си на терапевт ви се е струвала смешна, то днес все повече нашенци избират да потърсят услугите на такъв вид специалисти. Стотици българи се чувстват безсилни във възпитанието на домашния си любимец, ето защо предпочитат да се допитат не до кой да е, а именно до зоопсихолог.
Според специалиста в тази област – Александър Георгиев, много от собствениците на кучета си вземат пале, разглезват го, а после, когато то порасне и започне все повече да проявява характер, се виждат в чудо.
По думите на зоопсихолога осинвителите на палета правят много грешки, заради които на по-късен етап животните стават недисциплинирани. Като такава той посочва навика на стопаните да дават храна първо на своите питомци, а след това самите те да сядат на трапезата. Друга слабост на много от хората е, че хранят кучето директно с продукти, намиращи се на масата.
Това не трябва да се прави. По този начин кучето се възприема за водач. В природата никой хищник не отстъпва храната си на друг, заявява Александър Георгиев пред Труд.
Специалистът е категоричен, че всеки, желаещ да си вземе куче, трябва да се запознае щателно с особеностите на съответната порода, преди да предприеме тази важна стъпка.
Той препоръчва на личностите, които не могат да отделят много време за възпитание на палето си, да не се спират на породи с твърде изразен характер като джак ръсел, хангал и питбул. По думите на Георгиев, ако на такъв тип кучета не се покаже ясно още в самото начало кой е шефът у дома, после животното може да стане неконтролируемо.
Той споделя историята на една от своите клиентки, която сериозно си изпатила заради подарен ѝ питбул. Девойката напълно изгубила контрола на кучето си и то започнало да я хапе и напада. От тревоги по агресивния пес младата жена направо се стопила.
Зоопсихологът коментира и зачестилите случаи в последно време на хора, нападнати от кучета. Той посочи, че само през последните седмици има подадени детски такива сигнали.
Георгиев посочи и какво трябва да прави някой, когато има лошия късмет да се озове срещу агресивно куче. По думите му в такива моменти е най-препоръчително човек да застане срещу звяра уверено и да го гледа в очите, защото така кучето няма да усеща надмощие.